Küçükçekmece (İstanbul) atıksu tünel güzergahının Küçükçekmece ve Kiremithane koyu arasındaki bölümünün jeo-mühendislik değerlendirmesi
  1. Tez No: 34213
  2. Yazar: NURAY ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. ERÇİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET İstanbul kentinde çevre kirliliğinin büyük boyutlara ulaşması sonucu atıksuların arıtma tünelleri ve tesisleri inşa edilerek ortamdan kontrollü bir şekilde uzaklaştırılması günümüzde kaçınılmaz olmuştur. Bu sorunun arıtma tünelleri ile çözümü amacıyla, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafında çok sayıda arıtma tünelinin inşası planlanmıştır. Bu çalışmada planlanan sözkonusu tüneller arasında yer alan Küçükçe km ece atıksu arıtma tüneli güzergahının yumuşak zeminler içinde kalan yaklaşık 3 km uzunluğundaki bölümü jeoteknik faktörler esas alınarak incelenmiş ve tünel açımı sırasında karşılaşılması olası jeo-mühendislik sorunları değerlendirilmiştir. Araştırma, incelenen güzergah boyunca yapılan sondajlardan alınan örneklerin jeoteknik anlamda değerlendirilmesini, birimlerin bazı jeomekanik özelliklerini ve yeraltısuyuna ilişkin hususların yerinde testlerle araştırılmasını içermektedir. Ayrıca, laboratuvar deneyleri ile de zeminlerin jeomekanik parametreleri tayin edilmiştir. İncelenen tünel güzergahı boyunca yumuşak zemin olarak kum mercekli killer, kil ardalanmalı kireçtaşları ve alüvyon çökelleri saptanmıştır. Yapılan değerlendirmeler, güzergahtaki ince taneli zeminlerin yüksek plastisiteli, düşük dayanımlı ve düşük geçirimliliğe sahip kil - silt türü zeminler olduğunu, iri taneli zeminlerin de düşük silt ve kil içeriğine sahip, yeraltısuyu tablası altında yer alan genelde kötü derecelenmiş kum tane boyutundaki malzeme ile temsil edildiğini göstermiştir. Yumuşak zemin tünelciliği açısından alüvyon türü çökellerin ve kum merceklerinin hareketli zemin, diğer zeminlerin ise ayrılıp dökülen zemin davranışı göstermesi beklenmelidir. Bunun yanısıra, stabilite faktörü kavramına göre yapılan hesaplamalara dayanarak güzergah boyunca geçilecek kohezyonlu zeminlerin kazı sırasında aynada duraysızlıklara ve sıkışmalara neden olacağı, ancak tahkimatın kontrolünde ileri derecede güçlükler çıkarmayacağı söylenebilir. Bununla birlikte kohezyonlu zeminlerin tayin edilen tek eksenli sıkışma dayanımları ve tahmin edilen çevresel gerilimler dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler, bu zeminler içinde kalacak tünel açıklığının desteksiz kalabilme süresinin kısa olacağına işaret etmektedir. Güzergah boyunca karşılaşılabilecek diğer bir sorun da yeraltısuyu tablası altında kum ceplerinden ve alüvyondan kazı boşluğuna malzeme akışının kaçınılmaz olacağıdır. Bu durum, değişik zemin iyileştirme yöntemlerinin dikkate alınmasının gerekli olacağını göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER : Stabilite faktörü, Tunnellmarîs Sınıflaması, yumuşak zemin, zemin davranışı, zemin iyileştirmesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of increasing environmental pollution in the city of Istanbul, it has become inevitable to remove sewerage water by constructing sewerage tunnels and pre-treatment plants. In order to overcome this problem, construction of a number of sewerage tunnels was planned by the General Directorate of Water and Sewerage Works of Istanbul Municipality (İSKİ). In this study, along the route of Küçükçekmece sewerage tunnel, a section of 3 km of soft ground is investigated on the basis of geotechnical factors and probable geo-engineering problems expected during tunnel excavation are considered. The investigation involves geotechnical evaluation of core samples from the boreholes drilled along the proposed route, determination of some geomechanical properties of the soils encountered and evaluation of ground water conditions by performing in-situ tests. In addition, necessary geomechanical parameters are also determined by laboratory tests. Clays with sand lenses, alternation of clay and limestone, and alluvium deposits constitute the soft ground material along the investigated tunnel route. The evaluations pointed out that fine grained soils were clays and silts with high plasticity, low strength, and low permeability, while coarse gained soils were represented by saturated and uniform sands with low clay and silt content. From the soft ground tunnelling point of view, it is expected that alluvium deposits and sand lenses, and cohesive materials would behave as running grounds, and ravelling grounds, respectively. Besides, based on the calculations made for stability factor concept, it can be pronounced that cohesive soils along the route may cause some stability and squeezing problems at the tunnel face without considerable difficulties for the support control. However, considerations based on strength of the cohesive soils under investigation and estimated circumferential stresses indicate that stand - up time in such material is expected to be short. The other problem which can be probably faced is a flow from the sand lenses and alluvium located below the ground water table. This condition suggests that various types of ground treatment techniques are necessary to be considered at the design stage. KEY WORDS : Ground behaviour, soft ground tunnelling, soil treatment, stability factor, Tunnellman's Classification