Development of water quality index as a sustainability indicator in Küçükçekmece watershed, Istanbul
İstanbul, Küçükçekmece havzasında bir sürdürülebilirlik göstergesi olarak su kalitesi ındeksi oluşturulması
  1. Tez No: 179086
  2. Yazar: MEHMET ÜMİT TANER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN ERDİNÇLER, PROF.DR. BEYZA ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küçükçekemce Havzası, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunmakta olup plansız sehirlesme ve endüstrilesme sonucunda ekolojik açıdan tahrip olmustur. Bu çalısmanın amacı, Havzada kirlilik yükünde meydana gelen degisimleri bir su kalitesi indeksi yardımıyla ortaya koymaktır. Su kalitesinin indeksle ifade edilmesinin verilerin degerlendirilmesinde ve tutarlı bir biçimde analiz edilmesinde faydalı olacagı düsünülmüstür. Indeksin Havza'daki organik kirliligin, ötrofikasyonun ve sucul canlılar üzerindeki stressin etkilerini çözünmüs oksijen, toplam azot-toplam fosfor oranı, nitrat, ortofosfat, klorofil-a, kimyasal oksijen ihtiyacı, bulanıklık, iletkenlik ve pH parametreleri ile göstermeyi hedeflemistir. Bu parametreler, normalize edildikten sonra agırlıklandırılmıs toplam yöntemiyle birlestirilmis ve indeksin sıfır ile 100 arasındaki puan cetveline yerlestirilmislerdir. Degerlendirme sürecinde kullanılan veriler, iki ayrı izleme programından temin edilmis ve Havza genelinde 14 izleme istasyonunu ve bes yıldan fazla bir zaman dilimini kapsamaktadır. Elde dilen sonuçlara göre Eskinoz Deresi üzerinde bulunan E2 ve E3 izleme istasyonlarında su kalitesinin en düsük oldugu, Sazlıdere Barajında bulunan D3 izleme istasyonunda ise su kalitesinin en yüksek oldugu saptanmıstır. Havza'da daha önceden belirlenen ?alg patlaması? dönemlerinde indeks puanlarında önemli düsüsler oldugu tespit edilmis ve bu dönemlerde su kalitesinin bir çok istasyonda ?kritik? ve ?çok kötü? sınıflar düzeyine geriledigi gözlemlenmistir. Bunun yanında Kimyasal oksijen ihtiyacı (KOI) puanının sürekli olarak çok düsük olarak bulunması, Havzaya yüksek miktarlarda evsel ve endüstriyel atıksu desarjı'nın bir göstergesi olarak yorumlanabilir. Çalısma sonucunda bulunan bir baska bulgu ise 1999 ve 2006 yılları arasında Sazlıdere üzerinde bulunan S3 ve S4 istasyonlarının çözünmüs oksijen puanlarında gözlenen düzenli düsüsün aynı dönemlere meydana gelen arazi kullanımındaki degisiklerle ile paralellik tasıması olmustur.
Özet (Çeviri)
Küçükçekmece Watershed, located in the European side of Istanbul is a highly deteriorated and polluted region as a result of unplanned urbanization and industrialization. The purpose of this study is to assess the water quality trends in Küçükçekmece Lagoon and in its tributaries Eskinoz and Sazlıdere Creeks by using an aggregate water quality index (WQI). The index aimed to focus on issues such as organic contamination, euthrophication and stresses on aquatic species with a set of parameters including dissolved oxygen, chemical oxygen demand, chlorophyll-a, total nitrogen to total phosphorus ratio, nitrate, orthophosphate, turbidity, electrical conductivity and pH. These parameters were normalized and subsequently aggregated by a weighted sum function. The final scores were represented on a scale between 0 and 100. The water quality data evaluated by the index covered the total of 14 stations and a period of more than 5 years. The results have showed that the index approach can be effective to indicate problems such as seasons of algal blooms or long-term pollution trends. According to the results, the most polluted stations of the Watershed were found as E2 and E3 at Eskinoz Creek while station D3, located on Sazlıdere Dam, was found as the least polluted. During the algal blooming seasons, sharp declines were observed in the index scores and the water quality dropped below ?critical? levels. Consistently, low COD and dissolved oxygen scores were found at many stations, which can be accepted as an evidence of high industrial and domestic discharges into the Basin.