Erken Cumhuriyet Dönemi Türkiye konut mimarlığında modernizm etkileri
Influences of modernism on residential architecture during the early republican era in Turkey
- Tez No: 342131
- Danışmanlar: DOÇ. TARKAN OKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Erken Cumhuriyet Dönemi?nin ilk yıllarında etkili olan Birinci Ulusal Mimarlık hareketi kısa sürede terk edilmiş ve Avrupa?da en etkili dönemi iki dünya savaşı arasına denk gelen modern mimarlığa yönelinmiştir. Modernizmin sadeliği, ekonomikliği, biçimsel özelliklerinin geçmişe referans vermiyor olması gibi özellikleri onu Erken Cumhuriyet Dönemi için tercih edilebilir kılmıştır. Modern görünümlü konutlar, Cumhuriyet devrimlerine paralel olarak teşvik edilen yeni ve `batılı? yaşam biçiminin bir göstergesi olarak öne çıkmışlardır. Bu bağlamda Erken Cumhuriyet Dönemi konutlarından çeşitli örneklerin modernizm ile ilişkilerinin incelenmesi tezin amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the first years of Early Republican era in Turkey, First National Architectural Movement was effective on architecture but soon the movement was abandoned and modernist architecture of Europe, which was most effective between two world wars, has influenced Turkish achitecture. Modernist architecture was preffered because of the simplicity and affordability of its forms, also because its purity from historical references.In line with the republican revolutions, a new `Western? life-style was encouragedand the modern looking houses became the indicator of this new life style. In this context, the aim of this thesis is to examinethe Early Republican Era residences? relations with modernism.