İngiliz Okulu perspektifinden 1919-1929 arası dönemde uluslararası sistemin yapısının analizi
Analysis of the structure of the international system between 1919 and 1929 from the perspective of the English School
  1. Tez No: 342138
  2. Yazar: ONUR AĞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
1919?1929 yılları arasındaki uluslararası sistemin yapısı, İngiliz Okulu?nun, kurucuları olarak kabul edilen düşünürlerin perspektifiyle ele alınmıştır. Bunun için, İngiliz Okulu?nun üzerine bina edildiği argümanlar, metodolojisi ve ontolojisi incelenecektir. İncelenen dönemin belirleyici tarihî gelişmelerinin anlamlandırılması için İngiliz Okulu?nun, Uluslararası İlişkiler yazınına en özgün katkısı olan, ilkçağlardan aldığı mirasla birlikte evrilerek gelişen ?uluslararası toplum? kavramı tartışılacaktır. Kavram, uluslararası sistemin anarşik yapısının işleyişini açıklamaktadır. Kuruculardan sonra, İngiliz Okulu yazarları normatif ve yapısalcı kanatlara ayrılmıştır. Tezin kapsamının sınırlandırılması amacıyla söz konusu yazarlardan ve tartışmalardan kısaca bahsedilecektir. Kuramsal çerçevenin sunumu, kurucu düşünürler ve üzerinde çalıştıkları kavramlar üzerinden sürdürülmüştür. İncelenen dönem, uluslararası sistemin, özellikle günümüzdeki yapısının ve kurumlarının daha iyi anlaşılabilmesi için büyük önem teşkil etmektedir. Uluslararası toplum içinde; uluslararası hukuk, diplomasi ve güç siyaseti kurumlarının evriminin, günümüz uluslararası sisteminin oluşmasındaki etkileri ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
The structure of the international system between 1919 and 1929 is handled within the perspectives of the thinkers who were deemed as the founders of the English school. Correspondingly, arguments, methodology and ontology on which the English School based will be studied here. In order to give meaning to the decisive historical developments in the studied era, the concept of ?international society?, which was the most authentic contribution of English School to the International Relations literature, and which was evolved with the legacy of the antiquity, will be discussed. The concept explains how the anarchical structure of the international system operates. After its founding fathers, the followers of the English School divided into two wings as normative writers and structural writers. The writers in the question and debates around the English school will be mentioned here to narrow down the scope of the study. The presentation of the theoretical framework is followed through the founding fathers of the English school and through the concepts studied by them. The era studied here constitutes great importance in understanding the structure of the international system, especially of modern day, including its institutions. Within the international society, the affects of the evolution of the international law, diplomacy and power policy institutions on the formation of the today?s international system will be displayed.