Afganistan'da Taliban yönetimi ve uluslararası toplum: İngiliz okulu perspektifinden bir inceleme
Taliban regime in Afghanistan and international society: A study from the perspective of the English school
  1. Tez No: 795540
  2. Yazar: MEHMET SARIZEYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OSMAN ÇATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Afganistan'da Taliban hareketinin ortaya çıkması 19. yüzyıla kadar dayanan bir tarihi geçmişe sahiptir. İngiliz baskılarına karşı Hintli Müslümanların vermiş oldukları mücadeleler ve daha sonra SSCB'nin Afganistan'ı işgal etmesi ile başlayan süreç, birçok radikal İslamcı grubun ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Bölgede çıkarların farklı yönlere gitmesi ve El Kaide'nin 11 Eylül saldırılarının sorumlularından birisi olarak Taliban'ın görülmesi, ABD ve Batılı koalisyon güçleri tarafından onun Afganistan yönetiminden el çektirilmesine yol açmıştır. Ülkenin siyasi ve sosyal şartlarında bu durum başarıya ulaşamayarak ülke yönetimi 20 yıl sonra ABD'nin tüm askerlerini geri çekmesi neticesinde tekrar Taliban'ın eline geçmiştir. Herbert Butterfield, Martin Wight ve Hedley Bull'un kurucuları olarak kabul edilen İngiliz Okulu, realizm, rasyonalizm ve devrimcilik geleneklerini sentezleyen ve içerisinde barındıran bir akım olarak karşımıza çıkmaktadır. İngiliz Okulu kurucuları, Uluslararası İlişkiler disiplini açısından literatüre en önemli katkıyı İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra“uluslararası toplum”kavramını kazandırmaları ile vermişlerdir. İngiliz Okulu'na göre, egemen devletlerin ortak çıkarlar, normlar ve uluslararası kurumlar aracılığı ile uluslararası topluma dönüşmeleri sağlanacaktır. Bu çalışmada, Afganistan'ı tamamen kontrolü altına alma hedefini gerçekleştiren ve özellikle 11 Eylül sonrası terör örgütlerine verdiği destek nedeniyle dünya tarafından yaptırımların uygulandığı Taliban'ın oluşturduğu rejime karşı uluslararası toplumun tutumu incelenecektir. Bu analiz, İngiliz Okulu teori ve kavramlarına dayanacaktır. Bu tez çalışmasının önemli özelliği ise Taliban örgütünün geçmiş yönetim felsefesi ve 2021 yılında tekrar başa geçmesinden sonra uluslararası toplum tarafından kabulünün İngiliz Okulu'nun uluslararası toplum kavramı perspektifinde nasıl sağlanacağına aranacak cevap olmuştur.
Özet (Çeviri)
The emergence of the Taliban movement has a history dating back to the 19th century in Afghanistan. The struggles of Indian Muslims against the British oppression and the reactions to the process that started with the USSR's invasion of Afghanistan were effective in the emergence of many radical Islamist groups in the region. The divergent interests in the region and the fact that the Taliban was one of those held accountable for the September 11 attacks by Al Qaeda led to its expulsion from the Afghan administration by the US and Western coalition forces. However, this situation did not bring about improvement in terms of politics or social conditions in the country and the country's administration fell back into the hands of the Taliban after the USA withdrew all its soldiers from Afghanistan after 20 years. The English School, whose founders are considered to be Herbert Butterfield, Martin Wight and Hedley Bull, emerged as a movement that synthesizes and incorporates the traditions of realism, rationalism and revolutionism. The founders of the English School have made the most important contribution to the International Relations literature by introducing the concept of“international society”after the Second World War. According to English School, sovereign states will be transformed into international society through common interests, norms and international institutions. This study will investigate the attitude towards the Taliban regime on which the international community has placed sanctions because of its support for terrorist organizations. The analysis will be based on the British School theories and concepts. The importance of this thesis has been the answer to be sought that how acceptance of the past management philosophy of the Taliban organization and after it came back to power in 2021 by international community in the perspective of the British School's concept of international society.