Biyolojik ortamda parçalanabilen poliesterler: Sentez, karakterizasyon ve beyin tümörlerinin tedavisi için dizayn edilmesi
  1. Tez No: 34218
  2. Yazar: GÜNDAY DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEMŞE GÜMÜŞDERELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Sunulan çalışmada beyin tümörlerinin lokal tedavisinde kullanılmak üzere biyolojik ortamda bozunabilen poliesterlerin sentezi, karakterizasyonu, ilaç salım kinetiği ve degradasyon kinetiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde poli(d,l-laktid) (d,l-PLA) homopolimerleri ve (dJUaktid/glikolid) kopolimerleri, 165-200°C sıcaklık aralığı, azot atmosferi ve vakum altında yürütülen“halka açılması”polimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Katlizör olarak kalay oktat, zincir transfer ajanı olarak da lauril alkol kullanılmıştır. Reaksiyon sıcaklığı, katalizör miktarı, lauril alkol miktarı ve reaksiyon süresinin, dönüşüm ve molekül ağırlığı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın İkinci kısmında, sentezlenen polimerlerin DSC, 13C-NMR, H- NMR ve FTIR analizleriyle karakterizasyonu gerçekleştirilmiş ve intrinsik viskozite değerleri saptanmıştır. Çalışmanm daha sonraki bölümünde, antikanser bir ilaç olan mitomycin-C (MMC) yüklü taşıyıcı sistemler“çözücü-buharlaştırma”yöntemiyle 80-300 jı m kalınlığmda filmler olarak hazırlanmıştır. în-vitro koşullarda yürütülen deneylerle ilaç salım kinetikleri belirlenmiştir. Çalışmanm son bölümünde ise polimerik sistem bozunma kinetiği in- vitro koşullarda gerçekleştirilen molekül ağırlığı azalması ve kütle kaybı ölçümleri ile incelenmiştir. tik bölümde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, sıcaklığın dönüşümü pek fazla etkilemediği, artan katalizör ve lauril alkol miktarıyla ve reaksiyon süresinin artmasıyla dönüşümün önemli ölçüde arttığı gözlenmiştir. Bu parametreler, polimerlerin intrinsik vizkozite değerini dolayısıyla molekül ağırlığım da etkilemektedir. DSC analiz sonuçlan, çalışma kapsamında sentezlenen tüm homo ve korwlimerlerin amorf yapıda olduğunu, Tg değerlerinin molekül ağırlığının artması ve kopolimer büeşiminde glikolid oranının azalmasıyla arttığım (36-55°C) göstermiştir. ^-NMR analiz sonuçlarıyla kopolimerinn laktid/glikolid oranlan saptanmıştır. FTIR ve 13C-NMR analizleri ile polimerik yapılar hakkında ayrıntılı bilgi edinilmiştir. în- vitro ilaç salım deneyleri, polimer molekül ağırlığı, kopolimer bileşimi, film kalınlığı, ilaç yükleme dozu ve 7-radyasyonuyla sterilizasyonun MMC salım kinetiğini etkilediğini göstermiştir. Sonuçlar, ilaç salım hızının kopolimer içerisindeki glikolid miktarıyla ve ilaç yükleme dozunun artışıyla arttığım, film kalınlığı ve 7- radyasyonuyla azaldığım göstermiştir. Salım 80 gün kadar devam etmekte ve bu sürede ilacın %70'i salınmaktadır. Salım, difüzyon kontrollü olarak gerçekleşmekte ve MMC difüzyon katsayısı 1.40-7.58x10-12 cm2/sn aralığında değişim göstermektedir. Polimerlerin bozunma kinetiğinin incelendiği çalışmalar, degradasyonun öncelikle intrinsik viskozitede azalma şeklinde olduğunu ve [t|]=0.20 dl/mg değerine ulaşıldıktan sonra kütle kaybının başladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the study presented here, it is aimed that the examination of synthesis, characterization, drug release kinetics and degradation kinetics of biodegradable polyesters in order to be used in the local therapy of brain tumors. In the first part of the study poly(d,l-lactide) (d,l-PLA), and copolymers of (d,l-lactide/glicolide) (d,l-PLA/PGA) are synthesized by“ring-opening”polymerization which is carried out at 165-200°C temperature range, in nitrogen atmosphere and vacuum coditions. Influence of reaction temperature, amount of catalyst and lauryl alcohol, and reaction period on the conversion and molecular weight of products are investigated. In the second part of the study, characterization of synthesized polymers is realized by means of DSC, ^C-NMR, !H-NMR and FTIR analyses and their intrinsic viscosities are determined. Furthermore anticancer drug, i.e. mitomycin-C (MMC) loaded drug carrier systems are prepared by“solvent- evaporation”technique in the film form which has 80-300 Jim thick. Drug-release kinetics are determined by the experiments carried out in in- vitro conditions. In the last part of the study, in- vitro degradation kinetics of polymeric system is investigated by the measurements of decrease of molecular weight and mass loss. As a result of first part of the study, it was shown that temperature does not affect conversion, while it is increasing importantly with increasing quantity of catalyst and lauryl alcohol, and reaction period. These parameters also affect the intrinsic viscosity, furtherly molecular weight of polymers. DSC analysis show that, all polymeric structures synthesized here, have amorphous structure. Their Tg values increase by increasing molecular weights and decreasing glycolide ratio in copolymer ( in the range of 36- 55°C). Lactide/glycolide ratios of copolymers are determined by ^-NMR analysis. FTIR and 13C-NMR give detailed information about the polymer structure.IV According to the results of in-vitro drag release studies, molecular weight of polymer, copolymer composition, film thickness, drug loading ratio, and 7- radiation affects the MMC release from monolithic device. Drug release rate increase with both of glycolid content in the copolymer structure and drug loading capacity, but it decreases by depending upon the film thickness and 7-radiation. MMC releases during 80 days and only 70% of total drug releases in this period. Drug release is diffusion-controlled and diffusion coefficient of MMC varies between 1.40-7.58* 10*12 cm2/second. Degradation study show that, at first intrinsic viscosity of polymeric structure decreases to[T|]=0.20dl/mg, after then mass loss occurs.