Katı yağların serbest ve immobilize lipazla hidrolizi
Hydrolysis of solid triglycerides by free and immobilized lipases
  1. Tez No: 34219
  2. Yazar: LEVENT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR S. ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Özet ÖZET Tripalmitin ve tristearin gibi toz formdaki katı lipidlerin serbest lipaz ile hidrolizinde aktivite çok düşüktür. Bu yağların erime noktalarının üzerinde 70°C da sulu ortamda oluşturulan sıvı/sıvı emülsiyonları kesikli reaktörde hem serbest hem de immobilize lipazla hidroliz edilmiştir. Serbest lipaz aktivitesinin70°C' da düşük olması nedeniyle, poroz cam partikülleri üzerine immobilize edilmiş lipazm kullanılmasıyla daha yüksek reaksiyon hızlan ve ürün miktarları elde edilmiştir. Katı-toz formdaki tripalmitin ve tristearinin serbest lipazla hidrolizinde aktivite tribütirin aktivitesi 100 olarak referans alındığında (pH=6, T=40°C) sırasıyla yalnızca %2.8 ve %0.4 olmaktadır. Erimiş tripalmitin ve tristearinin bazik pH' larda immobilize lipazla hidroliz edilmesiyle aktiviteler sırasıyla % 19.0 ve %19.6' ya çıkarılmıştır. Erimiş katı yağların hidrolizinde, immobilize lipaz görünür Michaelis sabitleri (KMg veya KMa) serbest lipazınkinden düşük olmaktadır. Tristearin ve tripalmitin hidrolizlerinde KMa,immobilize/KMa,serbest oranı sırasıyla 1/3.7 ve 1/9.2' dir. Immobilize halde cam tanecikleri gözeneklerinde hem substrat hemde ürün difüzyonunda kısıtlamalar olmasına rağmen bu sonucun bulunması ilginçtir. Ancak, bu durum, kovalent bağlanmış lipazm 70°C da serbest lipaza göre daha ısısal kararlı ve substratum karşı uyanlabilir bir yapıya sahip olmasıyla açıklanabilir. Diğer taraftan, erimiş tristearinin hem substrat hemde immobilize lipazla hidrolizindeki KMa değerleri tripalmitin hidrolizindekinden küçüktür. Bu sonuç, lipazın her iki formunun erimiş tristearine karşı ilgisinin tripalmitine göre daha fazla olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract ABSTRACT The activity of free lipase in the hydrolysis of solid lipids such as tripalmitin and tristearin in powder form is very low. The (liquid/liquid) emulsions of these lipids, formed in aqueous media at the temperature of 70°C above their melting points, were hydrolyzed by immobilized and free lipases in a batch reactor. Higher reaction rates and more amounts of products were obtained by immobilized lipase on porous glass particles as compared with free lipase since the activity of free lipase is low at 70°C. By using immobilized lipase in the hydrolysis of melted forms of tripalmitin and tristearin, the activities at alkaline pH' s were enhanced up to 19.0 % and 19.6%, respectively as the activities of free lipase towards these solid fats in powdered form were only 2.8 % and 0.4 %, when the reference activity is taken as 100 in tributyrin hyrolysis by free lipase at pH 6, T=40°C. In the hydrolysis of solid lipids in melted form, the apparent Michaelis constant (KMa) values for immobilized lipase are lower than that of free lipase. It is interesting that the ratios of KMa,immobilized/KMa,free in the hydrolysis of tristearin and tripalmitin are 1/3.7 and 1/9.2, respectively in spite of the limitations on the diffusion of substrates and products through the pores of glass particles for immobilized state. This can be explained as a result of that the covalently bound. Lipase has a more thermo-stable structure but inducible against its substrate than free lipase at70°C. On the other hand, the comparison of K^a values of both free and immobilized lipases shows that KMa values in tristearin hydrolysis are smaller that of tripalmitin. This result indicates that the both states of lipase have more affinity against tristearin than tripalmitin in melted forms. 11