Biyolojik ortamlarda parçalanabilen polifosfazenlerin sentezi, karakterizasyonu ve biyomalzeme olarak kullanımı
Synthesis, characterization of usage as biomaterials of biodegradaple polyphosphazenes
  1. Tez No: 77837
  2. Yazar: ALTUĞ GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENEMŞE GÜMÜŞDERELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Poliorganofosfazen'ler potansiyel taşıyıcı makromoleküller olarak çok sayıda avantaja sahiptirler. Çeşitli sübstitüe grupların ilavesiyle değişik özelliklerde polifosfazen türevleri sentezlenebilmektedir. Son yıllarda küçük molekül ağırlıklı ürünlere hidroliz olabilen biyolojik ortamda parçalanabilir (biyodegrade olabilen) polifosfazenler de sentezlenebilmektedir. Bu tür polimerler biyotıp uygulamaları açısından büyük öneme sahiptir. Sunulan projede amino asit ester yan grubuna sahip polifosfazen yapısının sentezi amaçlanmıştır. Bu nedenle, ilk olarak hekzaklorosiklotrifosfazen'in termal polimerizasyonuyla polidiklorofosfazen sentezi gerçeMeştirilmiştir. Reaksiyon koşullan (sıcaklık, süre, vb.) değiştirilerek verim değerleri saptanmış ve optimum çalışma koşullan, 250°C ve 42 saat olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında polidiklorofosfazen yapısı nükleofilik yer değiştirme reaksiyonu ile polifosfazenin amino asit esteri türevine dönüştürülmüştür. Her iki polimerik yapı, intrinsik viskozite ölçümleri, FTIR ve 3IP NMR analizleriyle karakterize edilmiştir. Beilstein testi ise ikinci aşamada elde edilen poli[bis(etil-4- aminobütiro)fosfazen] yapışma uygulanmıştır. Degradasyon çalışmaları 150u kalınlığındaki polimerik filmler ile 37°C ve pH=7.4 PBS ortamında yürütülmüştür. Kütle kaybı ölçümleri 25. günde orijinal kütlede %70'lik bir azalmanın olduğunu, intrinsik viskozite ölçümleri de bu sürede [nj'nın 1.16'dan 0.18 dl/g değerine düştüğünü göstermiştir. Degradasyon SEM ile de incelenmiştir. Son olarak yürütülen hücre kültür çalışmalarıyla polifosfazen filmlerin toksik özellik taşımadıklan belirlenmiştir. Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde çalışma kapsamında sentezlenen polifosfazen yapıların mevcut biyodegrade olabilen polimerlere alternatif olarak özellikle biyotıp alanında kullanılabileceği söylenebilir Anahtar Kelimeler İnorganik polimer; polifosfazen; degradasyon; biyomalzeme
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT As potential carrier macromolecules, polyorganophosphazenes possess numerous advantages. Polyphosphazene derivatives of various properties are synthesized by adding substituent groups to the main chain. In recent years, biodegradable polyphosphazenes that hydrolyze to low molecular weight products have been synthesized. Polymers of this type are of great importance in biomedical applications. In this project, synthesis of amino acid ester substituted polyphosphazene structure was appreciated. Hence, synthesis of polydichlorophosphazene by thermal polymerization of hexachlorocyclotriphosphazene was realized first. Yield is determined by varying reaction conditions (i.e., temperature, time, etc.), and optimum reaction conditions were determined to be 42 hrs at 250°C. In the second stage, polydichlorophosphazene structure was converted to the amino acid ester derivative by nucleophilic substitution reaction. Both polymeric structures were characterized by FTIR and 3IP NMR analyzes. Beilstein test, however, was applied only to the modified polymer (poly|T3İs(ethyl-4-aminobutyro)phosphazene]). Degradation studies were carried out with polymeric films of 150u. in PBS at 37°C and pH=7.4. Mass loss measurements shown that on day 25, 70% of original mass was lost. Intrinsic viscosity determinations showed that in the same period, [r|] decreased from 1.16 to 0.18 dl/g. Degradation was also studied by SEM. Lastly, cell culture studies showed that polyphosphazene films are non-toxic. As a general conclusion, it can be stated that the polyphospazene structures synthesized in this study may well pose as an alternative especially to those biodegradable polymers used in biomedicine. Keywords Inorganic polymer; polyphosphazene; degradation; biomaterial