Farmer support regime and political economy of agricultural reform: Transformation of Turkish agricultural policy in the post-2000 era
Çiftçi destekleme rejimi ve tarım reformu siyasal iktisadı: Türkiye tarım politikalarının 2000 sonrası dönemde dönüşümü
- Tez No: 342217
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez 2000 sonrası Türkiye'de tarımsal politika geliştirilmesi sürecinde değişen dinamikleri popülist seçime yönelik geleneğin uluslararası ve yerel siyasi dinamikler çerçevesinde incelemektedir. Çalışmanın odak noktası reform hamlerinin uluslararası baskıların 2001 ekonomik krizini takiben dönemin işbasındaki hükümetleri üzerinde baskı sahipliğini kazandığı erken 2000'li yıllardır. Tez, tarımsal politika geliştirmenin ve sektördeki reform çabalarının takip ettiği yörüngenin bir fotoğrafını sunmakta ve erken 2000'li yıllardaki tarıma yönelik değişen hükümetsel siyasi tutumun değişen doğasını ortaya çıkarmaktadır. 2002'den 2011'e Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti döneminin Türkiye'sinde tarımsal destekleme rejimi ve siyaset geliştirmenin evrimi incelenirken reform hamlesinin uluslararası ve yerel kökenleri ve kararsız hükümet politikaları ve tarım sektörüne yönelik söylem değişikliklerinin izi sürülmektedir.Tezin temel hipotezi erken dönem AKP yönetiminin Türkiye tarımında popülist siyasi gelenekten uzaklaşılmasına bir örnek teşkil etmediği ve daha çok günü kurtarmak için yapılmış ?mecburi? bir politika transferi olduğudur. AKP yönetiminin baştaki tarımda popülist-korporatist seçime yönelik gelenekten görünüşte uzaklaşması temel olarak AKP'nin uluslararası kuruluşlara verdiği sözlere uymaya çalışırken seçimsel sözlerini ve popülist mirası idare etmekteki zayıflığı, Dünya Bankası ve IMF'nin reform tasarılarına rakip olacak kapsamlı ve yenlikçi bir alternatif politikaya sahip olmamasıdır. Ancak daha kararlı bir ekonomik ve siyasi ortam ve IMF kısıtlamalarından kurtulmak için bir alan ele geçirmesi sayesinde daha çok siyasi güç kazanması ile birlikte, AKP hükümetinin reforma yönelik başlangıçtaki kararlılığı çok uzun sürmemiş ve IMF ve DTÖ ilkelerinden ve Dünya Bankası destekli ARİP'in orijinal ilkelerinden sapacak tarımsal politikalar uygulamaya konularak tarımsal siyaset geliştirme popülist-korporatist seçime yönelik rotaya geri dönmeye başlamıştır. Neticede tarımda popülist gelenek eski ve yeni politikalar arası yeninin lehine bir orta yolu bularak hibrid ve kafa karıştırıcı bir tarım rejimine yol vermiş ilerde yeni ve daha radikal reformları doğurma olasılığı ile yeni bir dalga reform baskısının da üstesinden gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the changing dynamics in post-2000 agricultural policy making in Turkey in terms of populist electoral tradition in relation to the international and domestic policy dynamics. The focus of the study is early 2000s when the reform moves gained a renewed pace as a result of the international pressures? winning leverage over the incumbent governments of the era following the 2001 economic crisis. The thesis takes a snapshot of the trajectories in agricultural policy making and reform efforts in the sector and reveals the changing nature of governmental policy attitude towards agriculture in the early 2000s While analyzing the evolution of the agricultural support regime and policy making in Turkey of the Justice and Development Party (AKP) government era, starting from 2002 until 2011, the international and domestic roots of the reform move and the erratic governmental policy and discourse changes towards the agricultural sector are traced.The main hypothesis of the thesis is that the early years of the AKP rule do not exemplify a deviation from populist policy tradition in Turkish agriculture but was more of an ?obligated? policy transfer to save the day. The initial reason for AKP?s seemingly leading away from populist-corporatist electoral tradition in agriculture was mainly because of the AKP?s weak capacity in handling electoral promises and populist legacy while trying to adhere to its promises to international pressure groups and lack of an innovative and comprehensive policy alternative rivalling the reform designs of the World Bank and IMF. However, once it gained more political power with the help of a more stable economic and political environment and ensured some space to wriggle out of IMF constraints, the initial determination for reform on part of the AKP government did not last long and agricultural policy making started to move back again on the populist-corporatist electoral track with the introduction of agricultural policies deviating from the IMF and the WTO principles and original aims of the WB backed ARIP. In the end, the populist tradition in agriculture survived a new wave of reform pressure striking a happy medium with the old and new policies for the sake of the new giving way to a hybrid and disorienting agricultural regime with the future prospects of hatching into new and more radical policy reforms.