Turkish Airlines' in-flight magazine Skylife as a tool of soft power in Turkish foreign policy
Türk Hava Yollarının uçak içi dergisi Skylife'ın Türk dışpolitikasında bir yumuşak güç unsuru olarak kullanılması
- Tez No: 698400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ TUĞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin amacı Türk Havayolları'nın uçak içi dergisi Skylife'ın, Türk dış politikasında yumuşak güç aracı olarak kullanıldığını göstermektir. Şirkete ve dergisine tarihsel bağlamda bakıldığında, Ankara'nın hedefleri ile ülkenin bayrak taşıyıcısı bu şirketin dergisi arasında her zaman bir paralellik olageldiği görülür. Ancak AKP'nin iktidar partisi olmasını takiben, hükümetin dış politikaya uygun yönde gösterdiği bilinçli çabaları sonucunda Türk Havayolları küresel ölçekli bir ulaşım şirketine dönüşmüş ve buna paralel olarak Skylife'ın yumuşak güç unsuru olarak rolü, Türkiye'nin tanıtımında önem kazanmıştır. Derginin içeriğini büyük bir oranda hükümetin eğilimlerinin belirlediği öne sürülmüştür. Tez, 2000'lerin ikinci onyılına, yani AKP hükümetinin yumuşak güç politikalarının öne çıktığı döneme odaklanarak dergiyi incelemektedir. Türk Havayolları yöneticilerinin derginin her sayısının başında bulunan önsözlerde dile getirdiği ifadeler, şirket içi haberler ve politikayla ilgili yazılar derginin yumuşak güç unsuru olarak aldığı rolün göstergeleri olarak ele alınmıştır. Dergide yer verilen seyahat yazılarının, şirketin uçuş rotalarına göre belirlendiği, bu rotaların da hükümetin yurtdışı açılımlarına göre seçilme eğilimi izlediği, İstanbul'un ise küresel bir merkez olarak tasarlandığı gözlemlenmiştir. Derginin çeşitli sayılarından alınan çok sayıda örnek ayrıntılı biçimde incelenerek, derginin AKP hükümetinin eğilimleri doğrultusunda, İslami değerleri vurgulayan ve Osmanlı geçmişini yücelten bir tür yeni-Osmanlıcı Müslüman Türk kimliği benimsediği ileri sürülmüştür
Özet (Çeviri)
This thesis aims to show the instrumentalization of Turkish Airlines' in-flight magazine as a soft power element in the Turkish foreign policy. As the historical overlook on the company and its magazine shows, there has always been a parallelism with the aspirations of Ankara and the content of the flag carrier's magazine. However, since the arrival of AKP into power, Turkish Airlines has been transformed into a global scale carrier with the conscious efforts of the government in accordance with its foreign policy, and accordingly the role of Skylife as a soft power has gained importance in the promotion of Turkey. It is discussed that the content of the magazine is largely guided by the political inclinations of the government. The thesis analyses the magazine with an emphasis on the second decade of the 2000s, a period when the soft power policies of the AKP government came to the fore. Analyses of the statements of the Turkish Airlines executives in the welcome letters, in corporate news and political articles serve as the main indicators the magazine's role as a soft power. The travel writings covered in the magazine follow the flight routes of the airline which in turn is driven by the foreign openings of the government and Istanbul has been promoted as a hub. It has also been suggested through a detailed analysis of numerous examples taken from the issues that the magazine seems to have adopted an image of a neo-Ottoman Muslim Turkish identity emphasizing Islamic values and glorifying the Ottoman past in accordance with the tendencies of the AKP government.