Uluslararası sivil hava taşımacılığı sektöründe ve bir yumuşak güç unsuru olarak Türk dış politikasında Türk Hava Yolları: Afrika örneği
Turkish Airlines in international civil air transport sector and in Turkish foreign policy as a soft power element: Case of Africa
  1. Tez No: 818071
  2. Yazar: GÜLENDAM TİDİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde yaşanan siyasi, sosyo-ekonomik, kültürel, ticari ve teknolojik gelişmeler küreselleşmeyi daha da artırmış ve dünyayı birbiriyle daha fazla iletişim halinde olan topluluklar haline getirmiştir. Bu süreçte sivil hava taşımacılığı kritik bir faktör olarak öne çıkmış, etkileri-çıktıları ile uluslararası ilişkiler alanında da daha fazla araştırılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında sivil hava taşımacılığı, uluslararası ilişkiler literatüründe önemli bir yer edinen yumuşak güç kavramı bağlamında irdelenmiştir. Saha çalışması olarak Türkiye-Afrika ilişkileri ele alınmıştır. Türkiye-Afrika ilişkileri özelinde Türkiye'nin sivil havacılık sektöründe bayrak taşıyıcısı olan Türk Hava Yolları'nın (THY), sektördeki yeri analiz edilerek ilgili sektörde THY'nin performansı ve bunun yumuşak güç oluşturup oluşturmadığı analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular göstermektedir ki THY, Afrika'ya ulaşım konusunda diğer rakiplerle karşılaştırıldığında alanında lider konumda bulunmakta ve Türkiye'nin Afrika ile ilişkilerinde kamu diplomasisi aracı olarak – bazı eksiklikleri ile birlikte – bir yumuşak güç olgusu oluşturmaktadır. Diğer bir ifadeyle bu tez çalışması THY'ye ve sivil havacılık sektörüne yapılan yatırımların uluslararası ilişkilerde olumlu bir dinamik olabileceğine dair kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The political, socio-economic, cultural, commercial and technological developments happening nowadays have further increased globalization and made the world more interconnected communities. In this process, civil air transport has come to the forefront as a critical factorand has started to be researched more in the field of international relations with its effects and outcomes. In this thesis, civil air transport is examined in the context of the soft power concept, which has gained an important place in international relations literature. As a field study, Turkey-Africa relations are discussed. In the scope of Turkey-Africa relations, the position of Turkish Airlines (THY), which is the flag carrier in the civil air transport sector of Turkey, has been analyzed and examined whether THY's performance creates a soft power or not in the relevant sector. The findings show that THY is in a leading position in the field of transportation to Africa compared to other competitors and that it constitutes a soft power phenomenon - albeit with some shortcomings - as a public diplomacy tool in Turkey's relations with Africa. In other words, this thesis presents evidence that investments in Turkish Airlines and the civil air transport sector can be a positive dynamic in international relations.