Kesin zayıf altdiferansiyellenebilir fonksiyonlar ve negatif olmayan Quası konveks fonksiyonların latisinde tanımlı eşlenik işlemler
  1. Tez No: 34229
  2. Yazar: BELGİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEXANDER M. ROBİNOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada kesin zayıf altdiferansiyellenebilir fonksiyonlar ve negatif olmayan eşlenik quasi konveks fonksiyonlar incelendi. ilk olarak Konveks Analiz yöntemleri kullanılarak kesin zayıf altdiferansiyel çalışıldı. Zayıf altdiferansiyel ve kesin zayıf altdiferansiyel arasındaki ilişkisi incelenmiş ve bazı özel noktalar için tanımlanan kesin zayıf altdiferansiyellenebilir fonksiyonlar ile bu noktalarda tanımlı belli konveks fonksiyonların altdiferansiyelinin çakıştığı gösterilmiştir. Son olarak da kesin zayıf altdiferansiyellenebilir fonksiyonlar için bazı kurallar verilmiştir. ikinci olarak, X yerel konveks uzayında tanımlı, negatif olmayan, quasi konveks, alttan yan sürekli ve q (0) = 0 koşulunu gerçekleyen q fonksiyonlarının kümesi Q (X) üzerinde eşlenik işlem tanımlanıp, özellikleri incelendi. Ayrıca, Q (X) in elemanları için eşlenik işlem altında korunan özellikler araştırıldı ve Q (X) in elemanları için extremal problem düşünülerek, dual problem ve altgradyant yardımı ile maximum için bir gerekli koşul verildi. ANAHTAR KELİMELER: Zayıf altdiferansiyellenebilir fonksiyonlar, kesin zayıf altdiferansiyellenebilir fonksiyonlar, quasikonveks fonksiyon, genelleştirilmiş eşlenik fonksiyonlar ve extremal fonksiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work we consider strictly lower subdifferentiable functions and nonnegative conjugate quasi convex functions. We study strictly lower subdifferential notion by using the methods of Convex Analysis and compare lower subdifferential and strictly lower subdifferential. We show that strictly lower subdifferential coincides with the subdifferential of certain convex functions at special point. We give some calculation rules for strictly lower subdifferentials. We define a conjugate operation on the set Q (X) of all quasi convex lower semi continuous nonnegative functions vanishing at zero defined on a locally convex space X. We investigate a property of a function qsQ (X) which is preserved under the conjugate operation. We considere nonconvex extremal problems where constraint and objective functions belong to Q (X). We determine the dual problems and give necessary conditions for a maximum with the help of the dual problem and subgradient. KEY WORDS: Lower subdifferentiable functions, strictly lower subdifferentiable functions, quasiconvex function, generalized conjugation, extremal problem.