İlköğretim okul müdürlerinin kültürel liderlik davranışları
Cultural leadership behaviors of the primary school principals
- Tez No: 342358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma; ilköğretim okulu müdür ve öğretmenlerinin okul müdürlerinin bazı kişisel ve mesleki özellikleri ile görev yaptıkları okulun bazı özelliklerine göre kendi okul müdürlerinin kültürel liderlik davranışlarına ilişkin algılarını incelemek ve elde edilen bulgulara dayanarak öneri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Şişman?ın (1994) ?Kişisel Bilgi Formu? ve Yıldırım?ın (2001) ?Okul Yöneticilerinin Kültürel Liderlik Davranışları Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme aracı; İzmir ili kent merkezindeki dört büyük ilçe olan Konak, Buca, Karşıyaka ve Bornova?da random örnekleme yöntemiyle seçilen ilköğretim okullarında görev yapan 910 öğretmen ve 51 okul müdürüne uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, t- testi, Tek Yönlü Varyans Çözümlemesi (F), Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis ve Scheffe Testi kullanılmıştır. Araştırmada şu bulgulara ulaşılmıştır: İlköğretim okul müdürlerinin kendi kültürel liderlik davranışlarına ilişkin algıları öğretmenlerinkinden yüksek düzeydedir. İlköğretim okul müdürlerinin kendi kültürel davranışlarına ilişkin algıları cinsiyet, yaş, kıdem, mesleki seminer, eğitim yönetimi eğitimi, okulun sosyo-ekonomik çevresi, okulun büyüklüğü ve okulun türü değişkenleri açısından önemli farklılık göstermemektedir. İlköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerinin kültürel liderlik davranışlarına ilişkin algıları cinsiyet, yaş, kıdem, eğitim yönetimi eğitimi, okulun sosyo-ekonomik çevresi ve okulun türü değişkenleri açısından önemli farklılık göstermektedir. İlköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerinin kültürel liderlik davranışlarına ilişkin algıları mesleki seminer ve okulun büyüklüğü değişkenleri açısından ise önemli bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to analyze the primary school principals? and teachers? perception of the cultural leadership behaviors of the primary school principals regarding the personal and vocational qualities of the principals and certain features of the school in which they work, and in order to develop suggestions based on the findings. ?Personal Information Form? Şişman (1994) and ?The Scale for Cultural Leadership Behaviors of the School Administrators? Yıldırım (2001) were used as data collection tools. The scale tool used in the study was applied to 51 school principals and 910 teachers working in primary schools randomly selected in four central districts (Konak, Buca, Karşıyaka and Bornova) of İzmir. Arithmetic average, standard deviation, t- test, one-way anaysis of variance (F), Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis and Scheffe Test were made us of in the analysis of the study. These findings were attained in the study: The perceptions of the primary school principals for their own cultural leadership behaviors are at a higher level than those of the teachers. The perceptions of the primary school principals for their own cultural leadership behaviors indicate no significant discrepancy in terms of gender, age, seniority, vocational seminars, training of educational administration, social-economic atmosphere of the school, the school size and school type variables. The perceptions of the primary school teachers for their school principals? cultural leadership behaviors indicate significant discrepancy in terms of gender, age, seniority, training of educational administration, social-economic atmosphere of the school and school type variables. However, the perceptions of the primary school teachers for their school principals? cultural leadership behaviors indicate no significant discrepancy in terms of vocational seminars or school size.