Okul müdürlerinin liderlik özelliklerinin öğretmen performansına etkisi
The effect of school principals' leadership characteristics on teacher performance
  1. Tez No: 961199
  2. Yazar: HARUN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma; okul müdürlerinin liderlik özelliklerinin öğretmenlerin performansına etkisini belirlemek amacıyla, öğretmen görüşlerine başvurularak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Hakkari ilinde resmi ve özel okullarda görev yapan toplam 4672 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, bu evrenden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen ve Hakkari il merkezinde görev yapan 200 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri,“Liderlik Araştırması”adı verilen ve iki bölümden oluşan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Anketin ilk bölümü“Kişisel Bilgiler ve Görev Yapılan Kurum Bilgileri”ne, ikinci bölümü ise“Okul Müdürlerinin Liderlik Özelliklerinin Öğretmen Performansına Etkisi”ne yönelik sorulardan oluşmaktadır. Araştırmada, dönüşümcü, etik, kültürel, vizyoner ve öğretimsel liderlik olmak üzere beş farklı liderlik özelliği ele alınmıştır. Araştırma sonucunda; okul müdürlerinin liderlik özelliklerinin öğretmen performansı üzerinde genellikle“katılıyorum”düzeyinde etkili olduğu belirlenmiştir. Özellikle bazı liderlik davranışlarının ise“çok katılıyorum”düzeyinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin en fazla etkili bulduğu liderlik davranışları arasında; eğitimle ilgili yeni fikir ve görüşleri uygulaması, etkili bir eğitim ve öğretim için gerekli düzen ve disiplini sağlaması, söyledikleri ile yaptıklarının uyumlu olması, ahlaki ilkeleri ve davranış kurallarını okul kültürüne yerleştirmesi gibi unsurlar öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of school principals' leadership characteristics on teachers' performance based on the opinions of teachers. The population of the research consists of 4672 teachers working in public and private schools in the province of Hakkari during the 2023–2024 academic year. The sample of the study includes 200 teachers working in the city center of Hakkari, selected through a simple random sampling method. The data were collected using a questionnaire entitled“Leadership Research,”which consisted of two sections:“Personal Information and Institutional Data”and“The Effect of School Principals' Leadership Characteristics on Teacher Performance.”In the study, five leadership types were addressed: transformational, ethical, cultural, visionary, and instructional leadership. As a result of the research, it was determined that school principals' leadership characteristics generally had a“agree”level of influence on teacher performance. Some specific leadership behaviors, however, were found to be effective at the“strongly agree”level. Among the leadership behaviors that teachers find most effective are the implementation of new ideas and views about education, ensuring the order and discipline necessary for effective education and training, ensuring that what they say is consistent with what they do, and incorporating moral principles and codes of conduct into the school culture.