Kozan (KD Adana) civarındaki alt-orta miyosen yaşlı çökellerin sedimantolojik incelenmesi
Sedimentological investigation of lower-middle miocene deposits at vicinity of Kozan (Ne Adana)
- Tez No: 34237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHİM ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET İnceleme alanı, batıda Karsantı, kuzeydoğuda Kozan, kuzeyde ise Mansurlu ilçelerinin sınırladığı, Adana Baseni içerisindeki Kozan M35 d3 paftası sınırlan içinde kalmaktadır. Bu çalışma ile, Çukurova Baseni içerisinde yer alan, Adana Baseni, Misis Paleosırü, İskenderun Basenleri ile diğer yan basenlerde yapılan çalışmalarla korelasyonu sağlamak, detaylı yapısal, dokusal çalışmalarla inceleme alanı Alt-Orta Miyosen yaşlı kırıntılıların, taşıyıcı ajan(lar)ını, ortamsal yorumlamalarını, ağır mineral, kil mineral analizleri ve ince kesit petrografisi ile kaynak bölgesini, kaynak kayaç türlerini, şeyllerde yapılan organik madde petrografisi ile de organik madde tiplerini, bölge paleoiklimini, petrol potansiyelini açıklamak amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışma alanı Alt-Orta Miyosen (Burdigaliyen-Serravaliyen) yaşlı çökelleri 4 ayrı formasyon şeklinde haritalanmış ve 3 yerde ölçülü stratigrafik kesitler alınarak örneklemeler bu kesitler üzerinden amaca uygun seçim yöntemi ile yapılmıştır. Alt-Orta Miyosen çökelleri, temel kayaçlann üzerine açısal diskordansla gelen yelpaze deltası (fan delta) özelliğindeki Gildirli Formasyonu ile başlar. Bu birimin tane boyu üste doğru incelerek üstteki resifal özellikteki Karaisalı Formasyonuna yanal ve düşey tedrici geçer. Karaisalı Formasyonu, paleotopoğrafik yükseltilerde masif, diğer yerlerde yanal devamlılığı olan tabakalar şeklinde gelişerek üstteki Köpekli şeyllerine yanal ve düşey tedrici olarak geçer. Köpekli Formasyonu gri renkli şeyi, biyokalkarenit aratabakalıdır. Bu birim, yanal ve düşey olarak üstteki Cingöz Formasyonu ile tedrici geçişlidir. Cingöz Formasyonu tabanda konglomeratik bir seviye ile başlar ve üste doğru san renkli konglomera- kumtaşı, kumtaşı-şeyl ardalanmalı olarak devam eder. Bu birim kanal dolgulan, kolon-tabak, yük çökme, slump ve Ta, Tab, Tbc yapılarını içermektedir. Köpekli ve Cingöz formasyonu kınntılılannda yapılan XRD, incekesit petrografi çalışmalan sonucunda Köpekli Formasyonunda baskın kil minerali illit, baskın kayaç parçaları metamorfik ve sedimanter kayaç parçacıklan iken, Cingöz Formasyonunda simektit, yeşil kayaç parçacıkların daha baskın olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar iki formasyonun farklı kaynak kayaçlardan beslendiği görüşünü vermektedir. Aynca bu iki formasyonun provenans türlerinin belirlenmesi için yapılan petrografik çalışmalarda bunlann yeniden çevrimlenmiş-volkanik yay ürünü olduklan belirlenmiştir. Bubirimlerin provenanslannda bir farklılık olmamasına karşın kaynak kayaç türlerindeki farklılık, bunların aynı provenans içinde farklı kaynak kayaçlardan beslendiğini düşündürmektedir. Cingöz Formasyonu şeyllerinde yapılan organik petrografi çalışmaları sonucunda, birim karasal organiklerce zengin Fasiyes A, denizel organiklerin bolluğunun arttığı Fasiyes B gibi, iki fasiyes şeklinde tanımlanmıştır. Organik madde türünün, bolluğunun az olması bu formasyonun petrol üretme yeteneğinin zayıf olduğunu göstermektedir. Tüm bu veriler, inceleme alanının Alt-Orta Miyosen'de çökmeye başladığım göstermektedir. Buna bağlı olarak denizin ilerlemesi sonucu, çökeller transgresif seri olarak Burdigaliyen-Serravaliyen yaş aralığında çökelmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The study area covers the 1/25000 scaled Kozan M35d3 sheet within the Adana Basin, bounded by Kozan in the Southeast, Karsanti in the West and Mansurlu town in the North. The present work aims to correlate the studies carried out in the Adana Basin, Misis Paleoridge, İskenderun Basin and other neighbouring basins that are situated in the Çukurova area; to interpret the environmental characteristics and the transporting agent/agents of the Lower-Middle Miocene aged elastics rocks through detailed structural and textural studies; to explain the provenance and the source rock types through clay mineral analyses and thin section petrographical studies; and finally to evaluate the types of organic matter, the paleoclimate and the petroleum potential of the region through organic matter petrography of the shales. For this purpose, the study area has been mapped as 4 different formations belonging to Lower-Middle Miocene (Burdigalian-Serravalian) and three measured stratigraphic section have been prepared, sampling has been done along these sections by purpose- directed selection. The Lower-Middle Miocene sediments start at the bottom with Gildirli Formation of fan delta character, covering the basement rocks by angular unconformities. The upward fining, lateral and vertical gradual transition is observed towards the overlying reefal Karaisalı Formation, which develops in massive form at paleotopographic elevations, and as beds elsewhere, with lateral continuity, and shows gradual transition to the overlying Köpekli shales. The Köpekli Formation contains interlayered grey shales and biocalcarenites. This unit makes a gradual transition to overlying Cingöz Formation both laterally and vertically. The Cingöz Formation starts at the bottom with a conglomeratic level and continues upwards with yellow conglomerate- sandstone, and sandstone-shale alternations. This unit involves such structures as channel infills, dish and pillar, load casts, slumps, Ta, Tab and Tbc of Bouma Sequence.vıı As a result of XRD and thin section studies carried out on the clastic rocks of Köpekli and Cingöz Formations, it has been determined that the dominant clay mineral is illite, dominant rock fragments are metomorphic and sedimentary rock particles in the Köpekli Formation, while smectite, green rock fragments were observed to be dominant in Cingöz Formation. These result simply that these two formations had been fed from different source rocks.Furthermore, petrographical studies carried out to determine the provenance of these formations indicate that they consisted of the products of a recycled- volcanic arc. Although the provenance of these two units were determined to be the same, the difference in the source rock types suggest that they had been fed from different source rocks within the same provenance. Organic petrographical studies on the shales of the Cingöz Formation have shown that this unit could be defined as two facieses, namely facies A, a facies rich in continental organic matter, and facies B in which amount of marine organic material has increased. It has also been concluded form petrographic studies that the insufficiency of abundance of organic material along with the low porosity values resulted in a low capacity of serving as a reservoir rock and thus production oil. It has been concluded that the study area has started to subside during Lower-Middle Miocene, and relatedly products of marine transgression have deposited as transgressive series during Burdigalian-Serravalian.