Olefin metatez ve polimerizasyonu tepkimelerinde ara ürünlerin araştırılması
Investigation of the intermediates in olefin methathesis and polimerization reactions
  1. Tez No: 34238
  2. Yazar: H.NÜKET TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
îv ÖZET Olefin metatez, geçiş metallerinin katalizlediği, alkiliden gruplarının intermoleküler yerdeğiştirmesiyle oluşan ilginç tepkimelerdir. W- ve Moesaslı katalizörler oldukça aktifdirler. Tepkimenin asıl katalizörünün [Mt]=CRıR.2 şeklinde gösterilen metal karben kompleksleri olduğu görüşü oldukça yaygındır. Başlatıcı metal karben kompleksinin yapısı ve katalizör bileşenleriyle, olefinlerden oluşumu hala tam olarak anlaşılamamıştır. Tepkime mekanizmasının araştırılması için kullanılan W(CO)6/CCl4/hv sistemi oldukça uygun ve basit bir katalizör sistemidir. Bu sistemde başlatıcı karbenin dikloro karben olduğu kabul edilmektedir. Karben komplekslerine benzaldehit, oksijen, siklohekzanon gibi bazı reaktiflerin eklenmesi ile karbenin yapısını belirleyebileceğimiz organik bileşiklerin (örneğin benzaldehit ile Ph-CH=CRıR2) oluştuğu bilinmektedir. Bu yöntem kullanılarak W(CO)6/CCl4/ sistemindeki başlatıcı karbenin yapısı bu çalışmada araştırılmıştır. Tepkime ürünlerinin, GC-MS tekniği kullanılarak yapılan analizleri sonucunda, tepkimenin ilk basamaklarında karbontetraklorürün kloroforma dönüştüğü ve başlatıcı karbenin W(CO)6 ile kullanılan olefinden oluşan [W]=CHR formülüyle gösterilebilen bir alkiliden türü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Olefin metathesis is an interesting transition metal catalyzed reaction which involves the intermolecular exchance of alklyidene units between alkenes. W- and Mo- based catalyst systems are particularly effective. There is a great deal of evidence that the effective initiating species is a metal-carbene complex represented as [Mt]=CRiR2. The nature of the initiating metal carbene complex and its formation from the catalyst components and the substrate olefin is not yet clarified. WfCCOe/CCU/hv system is simple and very convenient for the study of reaction mechanisms. Methylene- dichloro carbene complexes of tungsten have been accepted as the initiating species for this catalyst. It is well known that organic compounds are produced by the addition of benzaldhyde, oxygen and cylohexanon to the carbene complexes. Considering this fact, the investigation of the structure of the initiating carbene in the W(CO)6/CCİ4 system has been the goal of this research. The GC-MS analyses of the products revealed that througout the catalytic reaction carbontetrachloride converts to chloroform and the initiating carbene“W=CHR”forms from W(CO)6 and the olefin.