Tuz gölünde yaşayan artemia salina (L,1758) nın biyolojik özellikleri ve sistlerinden laboratuvar koşullarında larva üretilmesi
  1. Tez No: 34242
  2. Yazar: YASEMİN BAŞBUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. YILDIZ DEMİRKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1993-1994 yılları arasında, Tuz Gölü'nde yaşayan Artemia salina'mn periyodik olarak yoğunluğunda ve populasyon yapısında meydana gelen değişimler, kuşak sayısı, fekondite, üreme periyodu saptanmış, belirlenen istasyonlarda göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal parametreleri (su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, tuzluluk, iletkenlik, pH, dip yapısı ve su derinliği) düzenli olarak tespit edilmiştir. Ayrıca laboratuvar koşullarında farklı sıcaklıkların A. salina 'run erginleşme süresi, hayatta kalma oram ve büyümesi üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Tuz Gölü'nde A. Salina'mn gölün doğu yakasında yer alan Devekonağı ve Çalören arasındaki 10 kmlik kıyı şeridi boyunca yaydım gösterdiği, üreme döneminin ise Mayıs-Temmuz ayları arasında olduğu gözlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Tuz Gölü'nde A. Salina'mn yayılımı ve üreme dönemi üzerine sınırlayıcı faktörlerden olan sıcaklık ve buna bağlı olarak tuzluluğun son derece etkili rol oynadığı saptanmıştır. Aynı sınırlayıcı faktörlere bağlı olarak A salina 'ma. yoğunluğunda da periyodik bir değişme olduğu gözlenmiştir. Yoğunluğun 1994 yılında Mayıs ayı sonunda maksimum düzeyde (110,51 birey/m^) olduğu, Haziran ayında ise tuz konsantrasyonundaki artışa bağlı olarak azaldığı (32,285 birey/m^) saptanmıştır. Ergin bireyler tarafından taşman yumurta sayısının total boydaki artışa bağlı olarak arttığı saptanmıştır.Ill Laboratuvar koşullarında yapılan çalışmalarda ise A. salina' da. sıcaklıktaki artışa bağlı olarak gelişim hızlandığı, hayatta kalma oranının ise azaldığı gözlenmiştir. Deneysel olarak A. salina için optimum büyüme ve hayatta kalma durumu 22-26 °C arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, some biological characteristics of Artemia salina like Its population density, population structure, number of generation, fecodity, reproduction period; chemical and physical parameters of water were determined in Tuz Lake between 1993-1994. In addition effect to the tern peratures on maturation time, survival rates and growth of A salina were researched in laboratory condition. A. salina population have been distributed between Devekonağı and Çalören in Tuz Lake. Reproductive period of A salina has been observed between May and July. Temperature and salt concentration have limited effects on the reproduction period and distribution of A. salina in Tuz Lake. Due to same limited factors, periodical changes in the density of A salina were observed. In the end of the May 1994, density has reached maximum level (110,15 individual/m^). In contrast, at increasing salt consentration in June decreasing density (32,285 individual/m.3) was observed. It was observed that with the increasing total length of A. salina the number of the eggs were also increased. Although survival rates of A salina were reduced, development rate of A salina has increased with the high temperatures. Optimal growing and survival rates of A.salina were carried out between 22-26°C temperatures.