Hemen hemen F-cebirleri ve D-cebirleri almost F-algebras and D-algebras
  1. Tez No: 34243
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu tezde hemen hemen f-cebirleri ve d-cebirleri sınıflan üzerinde çalışılmıştır. Hemen hemen f-cebirleri ve d-cebirlerinin temel özellikleriyle beraber bazı yeni özellikleri elde edilmiş ve bunların f-cebirleriyle bağlantıları çalışılmıştır. Bunlardan en önemlisi hemen hemen f-cebirlerinin değişmeli olmasıdır. (Bkz.[3].) Bu Arşimedyan f-cebirlerinin değişmeli olması özelliğinin bir genellemesidir. Ayrıca d-cebiri ve Arşimedyan hemen hemen f-cebirlerinin nilpotent elemanları üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis almost f-algebras and d-algebras have been studied. Together with known properties of almost f-algebras and d-algebras some new properties have been obtained and their connection with f-algebras have been studied. The most important one among these properties is that almost f-algebras are commutative. (See. [3].) This is a generalization of the fact that Archimedean almost f-algebras are commutative. Furthermore nilpotent elements of d-algebras and Archimedean f-algebras have been studied.