Gebelikteki yüksek kan basıncının plasental madde taşınmasına etkisi
The Effect of hypertension at pregnancy on placental material transport
  1. Tez No: 34244
  2. Yazar: TARIK ALİ COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biology, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, gebelik süresince annede gözlenen yüksek kan basıncının (hipertansiyon) plasental madde taşımmına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, esas olarak 4 bölümden oluşan bir m vitro perfüzyon aleti kullanılmıştır. Deneylerde normal ve hipertansiyonlu gebelerden vajinal veya sezeryan doğumla elde edilen plasentalar kullanılmıştır. Araştırma maddesi olarak anne tarafına propranolol eklenmiş ve 60 dakika boyunca bu ilacın bebek tarafına geçişi izlenmiştir. Normal ve hipertansiyonlu gebelerden elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında hipertansiyon grubunda propranololün plasentadan geçişi açısından normallere oranla anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Bu bulgulara dayanarak, gebelikte hipertansiyonun plasental transferi azaltıcı etki ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Effect of high maternal blood pressure (hypertension) on the placental transfer is studied. For this an in vitro perfusion system which is composed of four main parts is used. Placentas from normal and hypertensive pregnancies are obtained following vaginal deliveries or cesarian sections. Propranolol is added to the maternal side and its transfer to the fetal side is traced during a total period of 60 minutes. When results obtained from the two groups of pregnants, it is observed that hypertension significantly decrease the placental transfer of Propranolol.