Gestasyonel diyabetlilerde TÜBER ve DASH diyetinin kan parametrelerine etkisi
Effect of TUBER and DASH diets on blood parameters in patients with gestational diabetes
- Tez No: 990861
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL ALPHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası Diyabet Federasyonu (International Diabetes Federation, IDF) Diyabet Atlas'ı verilerine göre Orta Doğu'da ortalama her 5 gebeden 1'inde, Avrupa'da ise 8 gebeden 1'inde Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM) vardır. GDM yalnızca gebelik döneminde görülen insülin direncidir. GDM'de tedavinin ilk basamağı yaşam tarzı değişikliğidir. Tıbbi beslenme tedavisi (TBT) ve fiziksel aktiviteyi de içeren yaşam tarzı değişikliği ile GDM'lilerin %70-85'i tedavi edilmektedir. Yaşam tarzı değişikliği ile sağlıklı gebelerle benzer şekilde vücut ağırlığı artışı, GDM'liler için kan şekeri hedeflerine ulaşılması, kan basıncının (KB) hedef aralıkta olması sağlanarak, anne ve bebek, oluşabilecek komplikasyonlardan korunur. GDM'lilere özel bir beslenme modeli yoktur. GDM'lilerde de sağlıklı gebelerle benzer bir beslenme planı oluşturulabilir. Hipertansiyonu Durdurmada Diyet Yaklaşımları (Dietary Approach to Stop Hypertension, DASH), dünyada en sağlıklı olduğu kabul edilen bir diyet modelidir ve diyabetlilere de uygulanabilir. Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER), Türk toplumu için oluşturulmuş sağlıklı beslenme önerilerini içeren bir rehberdir. TÜBER'de gebelik dönemi için sağlıklı beslenme önerileri bulunur. Bu çalışma; GDM'lilerde tedavinin ilk basamağı olan TBT için TÜBER ve DASH diyetlerinin GDM'lilerde vücut ağırlığı, kan şekeri, biyokimyasal parametreler ve kan basıncına etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Randomize kontrollü, tek kör çalışma oral glikoz tolerans testi (OGTT) ile tanı almış 24-28.haftadaki 38 GDM'li ile yürütülmüştür. Katılımcılara çalışmaya dahil edilmeden önce rastgele basit randomizasyon uygulanmıştır. Araştırmanın başlangıcında katılımcıların sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, vücut ağırlığı ve besin tüketim kaydını içeren anket formu yüz yüze uygulanmıştır. İlk görüşmede önce katılımcılar randomize olarak TÜBER (n=20) veya DASH diyeti (n=18) olarak iki gruba ayrılmış, kan basınçları ölçülmüş, biyokimyasal parametreleri dosyalarından kayıt altına alınmış, dahil oldukları diyet grubuna göre kişiye özel TBT verilmiş ve 4 hafta boyunca gebeler takip edilmişlerdir. Çalışmanın başlangıcında ve 4.haftanın sonunda, serumda insülin, Hemoglobin A1c (HbA1c), trigliserit (TG), total kolesterol (TK), düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-K), yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-K), demir (Fe), ferritin, demir bağlama kapasitesi, D vitamini, folik asit, hemoglobin (Hb) ve hematokrit (HCT) değerleri hasta dosyasından alınmıştır. Katılımcılardan sabah açlık, 1.saat tokluk, öğlen, akşam ve gece öğün öncesi kan şekeri ve 1.saat tokluk kan şekeri (TKŞ) olmak üzere kan şekerlerini günde 8 kere ölçmeleri ve kayıt altına almaları istenmiştir. Kan basınçları her görüşmede ölçülmüş ve görüşmeden bir gün önceki besin tüketim kayıtları alınarak incelenmiştir. Beslenme müdahaleleri sırasında gebelik öncesi beden kütle indeksi (BKİ) değerlerine göre her iki grupta da Ulusal Tıp Akademisi (Institute of Medicine, IOM)'nin gebelikte vücut ağırlığı artış hedefleri ile benzer vücut ağırlığı artışı gözlenmiş, her iki grupta grup içi artış anlamlı bulunmuş (p<0,001), gruplar arası değişim farkı anlamlı bulunamamıştır (p>0,05). Kan şekeri izlemlerinin çoğunda ve kan basıncı değerlerinde her iki grupta da ölçümlerin grup içinde anlamlı düşüş saptanmıştır (p<0,05); ancak DASH ve TÜBER diyet gruplarında başlangıç ve dördüncü haftanın değişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmamıştır (p>0,05). Sonuçlarımız, DASH ve TÜBER beslenme modellerinin her ikisininde GDM'li gebelerde glisemik kontrolü ve kan basıncının hedef aralıklarda sürdürülmesini sağladığı ve gebelikte önerilen ağırlık artışıyla uyumlu uygulanabilir modeller olduğunu göstermektedir. DASH diyeti gibi TÜBER diyetininde sağlıklı bir beslenme modeli olduğu, GDM'lilerde olduğu gibi farklı gruplarda da karşılaştırmalı, uzun süreli ve geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to data from the International Diabetes Federation (IDF) Diabetes Atlas, Gestational Diabetes Mellitus (GDM) occurs in an average of 1 in 5 pregnancies in the Middle East and 1 in 8 pregnancies in Europe. GDM is insulin resistance that occurs only during pregnancy. The first step in treating GDM is lifestyle changes. Lifestyle changes, including medical nutrition therapy (MNT) and physical activity, treat 70-85% of people with GDM. Lifestyle changes ensure that GDM patients achieve similar body weight gains to healthy pregnant women, reach blood sugar targets, and maintain blood pressure (BP) within the target range, protecting both mother and baby from potential complications. There is no specific dietary model for GDM patients. A similar dietary plan to that of healthy pregnant women can be created for GDM patients. The Dietary Approach to Stop Hypertension (DASH) is considered one of the healthiest dietary models worldwide and can also be applied to people with diabetes. The Turkish Nutrition Guide (TÜBER) is a guide containing healthy nutrition recommendations developed for the Turkish population. TÜBER includes healthy nutrition recommendations for the pregnancy period. This study was conducted to evaluate the effects of the TÜBER and DASH diets on body weight, blood sugar, biochemical parameters, and blood pressure in women with gestational diabetes mellitus (GDM) as part of the first step of treatment, which is the oral glucose tolerance test (OGTT). This randomized controlled, single-blind study was conducted with 38 women with GDM diagnosed by oral glucose tolerance test (OGTT) between 24 and 28 weeks of gestation. Participants were randomly assigned to groups before inclusion in the study. At the beginning of the study, a questionnaire form covering the participants' sociodemographic characteristics, dietary habits, body weight, and food consumption records was administered face-to-face. At the first visit, participants were randomly assigned to either the TÜBER (n=20) or DASH diet (n=18) groups, their blood pressure was measured, their biochemical parameters were recorded from their files, they were given personalized TBT according to their diet group, and the pregnant women were followed up for 4 weeks. At the beginning of the study and at the end of the 4th week, serum insulin, Hemoglobin A1c (HbA1c), triglycerides (TG), total cholesterol (TC), low-density lipoprotein cholesterol (LDL-C), high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C), iron (Fe), ferritin, iron-binding capacity, vitamin D, folic acid, hemoglobin (Hb), and hematocrit (HCT) levels were obtained from the patient files. Participants were asked to measure and record their blood sugar levels 8 times a day: fasting in the morning, 1 hour after breakfast, at lunch, at dinner, before bedtime, and 1 hour after dinner (postprandial blood sugar). Blood pressure was measured at each visit, and food intake records from the day before the visit were collected and reviewed. During the dietary interventions, body weight gains similar to the National Academy of Medicine (IOM) pregnancy weight gain targets were observed in both groups based on pre-pregnancy body mass index (BMI) values. The increase within each group was found to be significant (p<0.001), while the difference between groups was not found to be significant (p>0.05). In most blood glucose monitoring and blood pressure measurements, a significant decrease was detected within both groups (p<0.05); however, no statistically significant differences were found between the DASH and TÜBER diet groups in the changes between baseline and week 4 (p>0.05). Our results show that both the DASH and TÜBER dietary models enable glycemic control and maintain blood pressure within target ranges in pregnant women with GDM, and are feasible models that are compatible with the recommended weight gain during pregnancy. Similar to the DASH diet, the TÜBER diet is also a healthy dietary model; however, comparative, long-term, and large-scale studies are needed in different groups, including those with GDM.