Öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme alanı yeterliklerinin yargıcı kararlarına dayalı ölçeklenmesi
Scaling of teachers competence in the field of measurement and evaluation based on judgmental decisions
- Tez No: 342459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul eğitiminde gereksinim duyulan ölçme ve değerlendirme alanı öğretmen yeterliklerinin belirlenmesi, Delphi tekniği ile belirlenen yeterlik alanlarının yargıcı kararlarına dayalı olarak ölçeklenmesidir.Bu çalışmada, yeterlik belirleme sürecinde Delphi tekniğinden yararlanılmıştır. Bu bağlamda üç oturum halinde uygulanan Delphi paneli uygulamalarından elde edilen nitel ve nicel veriler, ölçekleme yaklaşımlarından ikili karşılaştırma ve sıralama yargılarıyla, ölçeklemeden elde edilen bulgular ilişkilendirilerek yorumlanmıştır.Çalışma Ankara ilinde merkez ilçelerin içinde öğretmen sayısının en fazla olduğu dokuz ilköğretim okulunda ölçme ve değerlendirme konusunda tecrübe sahibi olan 300 öğretmen üzerinde gerçekleşmiştir.Çalışmada gerekli verilerin toplanmasında ?iyi bir öğretmende olması gereken ölçme ve değerlendirme alan yeterlikleri nelerdir?? açık uçlu sorusuna verilen yanıtlar ve bunlarla oluşturulan yargıcı kararlarına dayalı ölçekleme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Thurstone V. Hal denklemi kullanılmıştır.İki farklı ölçekleme tekniğinde ikili karşılaştırma ve sıralama yöntemiyle ölçeklemede farklı sıralamaların olduğu bulunmuştur. Ölçek değerlerine bakıldığında çok küçük bir farklılıkla ölçek değerlerinin sıralamasında değişmeler olmuştur. En yüksek ölçek değerine sahip üç yeterlik ile en az ölçek değerine sahip üç ölçek değerlerinin kendi içlerinde birbirine yakın olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine teacher competencies in the field of measurement and evaluation needed in school education and scale the competency areas, determined by Delphi technique, based on the judgmental decision.In this study, Delphi technique was utilized in the process of determining competency. In this context, qualitative and quantitative data obtained from the Delphi panel implemented by three sessions interpreted by associating paired comparison and ranking judgments both of which are from scaling approach with the findings from scaling.This study was carried out on 300 teachers experienced in the measurement and evaluation of nine primary school with the highest number of teachers in central districts of Ankara province.In this study, open-ended responses to the question of“What are the competency in the field of measurement and evaluation which a teacher to have good?? and scaling form based on judgmental decision which is created from them were used to collect data. The state equation of Thurstone and scaling formulas was used in analysis of the data obtained.It was found that there were different rankings in two different scaling technique- pairwise comparison and ranking methods. Examined the scale values, there were very small changes in the ranking of scale values.