Çocukluk çağı idrar yolu enfeksyonlarında L.LDH (L.laktat dehidrogenaz) seviyesi ve önemi
The importance and level of L.LDH+ (L.lactate dehydrogenase) in childhood urinary tract infections
  1. Tez No: 34247
  2. Yazar: HATİCE DAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL AKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET ~£-Lactate Dehydrogenase (L-LDH) hücre içi enzimi olup, hemen hemen bütün dokularda bulunur. L-Laktatm piruvata oksidasyonunu NAD+ aracılığıyla katalize eder. Glikoliz ve laktik asit metabolik yollarının önemli enzimlerindendir. Hücrenin herhangi bir nedenle hasara uğraması sonucunda L-LDH vücut sıvılarına geçer. Sağlıklı böbrekten idrara L-LDH atılımı olmadığından idrarda artan L-LDH düzeyi anlamlıdır. îdrar Yolları Enfeksiyonlarında (ÎYE) idrar L-LDH düzeyinin arttığı iddia edilmektedir. ÎYE'larımn tanısında ve lokalizasyonunun belirlenmesinde son yıllarda ilgi pahalı ekipman olmadan, ucuz maliyetle gerçekleşen, zaman almayan ve hastaya zarar vermeyen indirekt metodlarda yoğunlaşmıştır. îdrar L-LDH düzeyinin saptanması da bunlardan birisidir. Ülkemizde çocuklar üzerinde böyle bir çalışmaya rast lanmadığından, bu çalışmada ÎYE geçiren ve geçirmeyen 4 ay-16 yaş arası çocukların idrarlarında L-LDH düzeyi sap tandı. Toplam denek sayısı 160 (92 kız + 68 erkek) olan çalışmada üç grup oluşturuldu. Kontrol grubu (44 kız + 30 erkek), I.Araştırma grubu (26 kız + 17 erkek) ve II. Araş tırma grubunda (22 kız + 21 erkek) yapılan L-LDH ölçümle rinin ortalamaları alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The intracellular L-Lactate Dehydrogenase (L-LDH) enzyme is present in almost all tissues in the body. It oxidizes L-Lactate to pyruvate using NAD+ and is an important enzyme in both glycolysis and in lactic acid metabolism. L-LDH is transmitted into body fluids when there is any kind of damage to the cell. Therefore any increase in L-LDH levels in urine is important in the detection of urinary infections (UI) since in such infections this concent increases. Inexpensive, harmless and speedy indirect methods are essential for the early identification of UI. One of these involves the measurement of L-LDH levels in urine. In this research L-LDH level in urine of healthy and ailing children aged between 4 months and 16 year has been investigated. Three groups were formed from a total of 160 samples (92 girls + 68 boys). The first group was the control group (44 girls + 30 boys). The two other groups were the experimental groups; one consisting of 26 girls and 17 boys; the other of 22 girls and 21 boys.