Çocukluk çağı idrar yolu enfeksiyonlarında D vitamini düzeyi ve inflamasyon göstergeleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between vitamin D level and inflammation indicators in chi̇ldhood urinary tract infections
  1. Tez No: 799493
  2. Yazar: HASAN MÜJDECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YAZARLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Son çalışmalarda vitamin D'nin immün sistemde önemli yeri olduğu gösterildi. Bu çalışmada çocuklarda üriner sistem enfeksiyonlarında 25-OH D Vitamin düzeyinin araştırılması ve inflamasyon göstergeleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Çalışma Ocak 2022 - Haziran 2022 tarihleri arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği ile Çocuk Acil Polikliniği'ne üriner sistem enfeksiyonu semptomları ile başvuran, yaşı 2- 18 arasında olan çocuk hastalar ile rutin kontrol amacıyla başvuran sağlıklı çocuklar üzerinden prospektif olarak yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin demografik bilgileri ve laboratuvar sonuçları kaydedilmiştir. Olgu ve kontrol grupta incelenecek ölçeğin % 56 oranında farklılık göstereceği ve etki büyüklüğünün de 0.80 (large) düzeyinde olacağı tahmin edildi. Çalışma ve kontrol gruplarında hesaplanan güç analizinde gruplar arasındaki farkın tespit edilebilmesi için her iki grupta en az 26 birey ile çalışılması gerektiği hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 88 hastanın kayıtları prospektif olarak incelendi. Hasta bireylerin %30.0'u (n=12) erkek, %70.0'i (n=28) kız, kontrol grubunda yer alan bireylerin %35.4'ü (n=17) erkek, %64.6'sı (n=31) kız olduğu belirlenmiştir. 25-OH D Vitamin değerinin ortalamasının hasta grubunda 16.6 (8.8), konrol grubunda ise 16.9 (14.5) (p=0.414) olduğu görülmüştür. Hasta bireylerin CRP ortalaması 26.5 (87.4), kontrol grubunda yer alan bireylerin CRP ortalaması ise 3.0 (0.0)'tür.
Özet (Çeviri)
Objective: Recent studies have shown that vitamin D has an important place in the immune system. In this study, it was aimed to investigate the 25-OH Vitamin D level in urinary system infections in children and to evaluate its relationship with inflammation indicators. Method: The study was conducted between January 2022 and June 2022 in Hatay Mustafa Kemal University Research and Application Hospital, Pediatric Health and Diseases Polyclinic and Pediatric Emergency Polyclinic, with symptoms of urinary system infection, pediatric patients aged 2-18 years, and on healthy children who applied for routine control. conducted prospectively. The demographic information and laboratory results of the individuals included in the study were recorded. It was estimated that the scale to be examined in the case and control groups would differ by 56% and the effect size would be at the level of 0.80 (large). In the power analysis calculated in the study and control groups, it was calculated that at least 26 individuals in both groups should be studied in order to determine the difference between the groups. Results: In our study, records of 88 patients were prospectively analyzed. It has been determined that 30.0% (n=12) of the patients were male, 70.0% (n=28) were female, 35.4% (n=17) of the individuals in the control group were male, 64.6% (n=31) were female. The mean value of 25-OH Vitamin D was found to be 16.6 (8.8) in the patient group and 16.9 (14.5) (p=0.414) in the control group.