Toplumsal değişme sürecinin doğurduğu eğitim gereksinimleri (Ankara ili Altındağ ilçesi Yukarı Peçenek ve Tatlar köyleri örneği)
Education demands resulted from the social transformation process (The cases of Yukari Peçenek Village and Tatlar Village of Altindağ district, province of Ankara)
- Tez No: 342486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma, Ankara ili Altındağ ilçesi Yukarı Peçenek ve Tatlar köylerinin monografik yapıları incelenerek, günümüze kadar geçirdikleri toplumsal değişme sürecinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve köylerde yaşayan yetişkinlerin, toplumsal değişme sürecinin doğurduğu eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Yukarı Peçenek ve Tatlar köylerinde yaşayan yetişkinlerden görüşmeye gönüllü olarak katılmayı kabul eden (Yukarı Peçenek?ten 62, Tatlar?dan 31) toplam 93 yetişkin oluşturmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla toplumsal değişme, kırsal gelişme, köy sosyolojisi ve yetişkin eğitimi ile ilgili literatür taraması yapılmış, köylerin monografik yapısının tespiti için, çeşitli kurumlardan ve kişilerden bilgi ve belgeler toplanmıştır. Literatür taramasından elde edilen verilere göre, yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırma verileri belge tarama ve yetişkinlerle yapılan görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans (f) ve yüzdeden (%) yararlanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, adı geçen köylerin geçirdiği toplumsal ve ekonomik değişim, kentleşme yönünde hızla ilerlerken, kültürel değişimi daha yavaş olmaktadır. Yukarı Peçenek ve Tatlar köylerindeki yetişkinlerin çoğunluğu geçimlerini tarım ekonomisinden sağlamaktadır. Köylere modern tarım araç ve makineleri girmiş olmasına karşın yetişkinlerin çoğunluğu üretimlerini atadan kalma yöntemlerle sürdürmektedirler. Toprak mülkiyeti bakımından Yukarı Peçenek köyü Tatlar köyüne göre daha zengindir. Yukarı Peçenek?te akraba evliliği ve buna bağlı olarak büyük aile yapısı yaygındır. Bu yönüyle Peçenek köyü kapalı toplum olma özelliğini bir ölçüde korumaktadır. Tatlar Köyü, Yukarı Peçenek Köyüne göre değişme ve gelişmeye daha açık bir toplumsal yapıya sahiptir. Araştırmaya katılan yetişkinlerden 36 tanesi, ?aile içinde kadının söz hakkı yoktur? demiştir. Bu görüşteki yetişkinlerin çoğunluğu büyük aile yapısı içinde yaşamaktadır. Gerek Yukarı Peçenek gerekse Tatlar yetişkinlerinin geçirdikleri toplumsal değişme sürecinde, okuma-yazma, temel eğitim, sosyal-kültürel, mesleki, yurttaşlık ve siyasal eğitim ihtiyaçları bulunmaktadır. Yetişkinlerin eğitim ihtiyaçları, Cinsiyet, yaş, eğitim, meslek, çalışma ve maddi durum değişkenlerine göre, farklılaşmaktadır. Erkekler daha çok tarımsal mücadele konusunda eğitime katılmak isterken, kadınlar ana-baba eğitimi ile iğne oyası ve halı dokuma gibi beceri kazandırma kurslarına katılmak istemektedir. Yetişkinlerin ihtiyaç duydukları kursların köylerinde açılması ve eğitim programlarının kırsal yaşamın şartlarına uygun olması durumunda, yetişkinlerin açılacak kurslara ve eğitim etkinliklerine katılmaya istekli oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at to determine the education needs of adult habitants of Yukarı Peçenek Village and Tatlar Village of Altındağ District, Province of Ankara resulted from the social transformation process by a comparative assessment of social transformation they have experienced hitherto, utilizing an investigation of their monographic structure. The study group of the research consist of 93 adult volunteers from Yukarı Peçenek Village (62 of all) and Tatlar Village (31 of all). To conduct the data set, some literature of social transformation, rural development, village sociology and adult education were reviewed. Moreover, to determine the monographic structure of the villages, data and documents were gathered from various institutions and persons. A semi-structured interview form is prepared based on the data obtained from the literature review. The research data is obtained from the interviews with the adults and the documents. The data were analyzed by the SPSS statistical software. Frequency (f) and percentage (%) are used as measures for the analysis. According to the results of the analysis, the social and economic transformation that has been experienced in the villages is rapid urbanization, whereas the cultural transformation is slow. Most of the adult habitants of Yukarı Peçenek Village and Tatlar Village are earn their lives from agricultural economic activity. Although the technologically advanced equipments and machines have been brought to the villages, most of the villagers are using the production methods inherited from their ancestors. On account of land ownership, Yukarı Peçenek Village is richer than Tatlar Village. The intermarriage and broad family structure is common in Yukarı Peçenek Village. Yukarı Peçenek Village, in this respect, is conserving the closeness characteristics to a great extent. Compared with Yukarı Peçenek Village, Tatlar Village has a social structure more open to transformation and development. 36 of the interviewees declared that ?woman has no words in the family issues?. Most of the advocates of this opinion are from the broad families. Adults of both Yukarı Peçenek Village and Tatlar Village, in course the social transformation, have educational demands such as literacy, primary education, socio-cultural, professional, civics education. The educational demands of adults differ with respect to sex, age, educational level, profession, employment situation and income level. The men are usually participating in the trainings for agricultural disinfection, where as the women are usually participating in the trainings for parental education, crafts such as purling and carpet weaving. It is found out that if the training programs demanded by the adults were held in their villages and if the programs were in line with the circumstances of rural life, the adults would be willing to participate in the training programs and classes.