Web tabanlı mezun önerme sistemi
Web based graduate recommender system
  1. Tez No: 342512
  2. Yazar: RAŞİT GALİP GÜÇLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ZONTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle internet ortamında veri yönetimi çok karmaşık bir hale gelmiştir. Kullanıcıların ilgileri zamanla değişmiş ve veri tüketimi maksimum seviyeye çıkmıştır. Veri madenciliği ile işlenmemiş veriler işlenebilmektedir fakat işlenebilen veriler kullanıcılara sunulamamaktadır. İşte bu noktada öneri sistemleri devreye girmektedir. Öneri sistemleri ile karmaşık veri sunumları kaldırılmış yerine kullanıcı ilgisine , eğilimine yada ürün çeşidine yönelik veri sunumları ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında sisteme kayıt olmuş kullanıcıların eğilimlerine yönelik öneriler sunularak kullanıcı tipi öneri sistemi kullanılmıştır. Kullanıcının ve çevresinin yeterlilikleri sisteme kayıt edilmiş ve öner sistemi mimarisi kullanılarak diğer kullanıcılara bu bilgiler sunulmuştur. Bu tezin amacı mezun sistemlerinin önerme sistemleri ile birleştirilerek kullanıcıların en doğru bilgiye en kısa yoldan ulaşmalarını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
With the development of internet technology, data management has become more and more complicated. Users interests have changed over time and data consumption has increased to the maximum level. Raw data can be rendered using the data mining methods , but the renderable data can not be exposed to users. At this point , suggestion systems steps in. By using recommendation systems, complex data with presentations have been removed and the interests of the user, search tendency or product type has taken role on building presentations. In this thesis study, user type suggestion system is conducted by using suggestions for registered users trends. The user's and people's in his/her life qualifications recorded to the system and the suggestion system architecture is used for serving information to the other users. Suggest and environment register and system architecture is presented to other users using this information. The purpose of this thesis is combining a proposition system with a graduate information system to achieve to the most accurate information in the shortest way.