Medikal verilerde ters problemler
Inverse problems in medical datas
- Tez No: 342528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KODAL SEVİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Beyin canlılar için hayati bir organ olup, yüzyıllardır üzerinde sayısız bilimsel araştırmalar yapıla gelmiştir. Son yıllarda yapılan bilim¬sel araştırmalar sayesinde insan beyni ve fonksiyonları ile ilgili birçok bilgi edinilmiştir. İnsan beynindeki sinir hücreleri, işitme, görme veya dokunma gibi vücut fonksiyonlarıyla ilişkili olarak beyindeki değişik bölgelerde elektriksel aktivite üretirler. Günümüzde görüntüleme yöntemlerinin verdiği imkanlarla bu aktiviteler kafatası yüzeyine yerleştirilen elektrotlarla (Elektroensefalografi (EEG), Magnetoensefalogram (MEG)) veya radyoaktif görüntüleme yöntemleriyle (Bilgisayarlı Tomografi (BT), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR, MRI) vb.) görüntülenebilmektedir. Aktivitelerin görüntülenmesi kadar yerinin bulunması da çok önemlidir. Bu tezde EEG? de aktivitenin yerinin tespiti için bir literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca tomografik görüntülerin gürültüden arındırılması ile ilgili olarak farklı çözünürlükteki Shepp-Logan fantomuna ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi?nden elde edilen BT görüntüleri için Radon dönüşümü uygulanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brain is a vital organ for all living organisms; so many scientific research has been done about it for centuries. In recent years, thanks to scientific research, a large amount of information about the human brain and its functions have been obtained. Nerve cells in the human brain produce electrical activity in different regions of the brain inrelation to body functions such as hearing, seeing, touching, etc. Today, by the opportunities provided by imaging techniques, these activities can be monitorized by means of electrodes on the surface of the skull (Elektroencephalography (EEG), Magnetoencephalography (MEG)) or radioactive imaging techniques (Computed Tomography (CT) Magnetic Resonance Imaging (MRI) , vb.). Determination of the activity source is important as viewing the activity itself. In this thesis, a literature review has been made for localization problem of activities in EEG recordings. Moreover as an application on denoising of tomographic images, Radon transformation is applied to Shepp-Logan fantom and CT images obtaioned from Kocaeli University?s Medical Hospital.