Çok protokollü etiket anahtarlama (MPLS) teknolojisi ve performans analizi
Multiprotocol label switching (MPLS) technology and performance analysis
- Tez No: 275892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz Internet kullanım alışkanlıkları gün geçtikçe değişmekte vekullanıcılar arası hız ihtiyacı bu alışkanlıklar doğrultusunda artmaktadır. Gecikme vekayba tahammülü olmayan trafik gün geçtikçe arttığı gibi bu trafiği taşıyabilmek içinyeni donanımlar ve teknolojiler geliştirilmektedir. MPLS de servis sağlayıcılartarafından kullanılan ve donanımsal mimarinin yetersiz olduğu zamanlardakeşfedilmiş bir teknolojidir. Etiketleme teknolojisi, bu servis sağlayıcılarınomurgalarında kullanılan yönlendiricilere gelen paketlerin yönlendirme kararaşamasında yapılan işlemleri kısaltan bir teknolojidir.Hızla artan donanımsal mimari teknolojileri ve üreticilerin kendi anahtarlamayöntemlerini geliştirmeleri, MPLS'in etiketleme özelliğinin getirmiş olduğu trafiğihızlandırma yeteneğini geride bırakmış ve kendi zamanının avantajını yitirmesinesebep olmuştur. Bunun yanında etiketleme ile sağlanan diğer servisler halageçerliliğini ve avantajını koruduğundan MPLS protokolü servis sağlayıcılar vebüyük ağlara sahip şirketler tarafından kullanılması gereken bir teknolojidir.Bu tez çalışmasının amacı, MPLS protokolünün performansını test etmek içinMPLS kullanılan ve kullanılmayan ağlarda trafik testleri yapmak ve test sonucundaçıkan değerleri karşılaştırarak etiketleme özelliğinin yönlendiricilere bir katkısınınolup olmadığını sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Today's usage trend of the Internet is changing day-by-day and the demand forhigher speeds between the end users is increasing towards this trend. The traffic thatis more sensitive to delay and latency is growing and the new technologies andequipments are being developed to handle these problems. MPLS is a technologythat is being used by the service providers or the companies with big topologies andit's been developed when the hardware architecture of the routers were not soadvanced. Tagging technology is a process reducing the time of the decisionoperation for the packets reaching the service providers' routers.The rapid development of the hardware architecture technologies and thegeneration of the switching methods developed by the vendors have been outpacedthe advantages of the tagging technology. However, other services like VirtualPrivate Network and Traffic Engineering that is provided by the MPLS technologyare still conserve the effectiveness of MPLS and makes it necessary for the serviceproviders.The aim of this thesis is to questioning the contribution of tagging technology bymeasuring the performance of traffic on the topologies with MPLS and non-MPLS.