Proses hata türü ve etkileri analizi ve kablo kesim sürecine uygulanması
Process failure mode and effects analysis and implementation to cable cutting process
  1. Tez No: 342543
  2. Yazar: HATİCE CÖMERT DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, otomotiv elektrik kablolarının kesim aşamasında ortaya çıkan ya da gelecekte ortaya çıkması olası hataların tespiti ve bu hataların daha oluşmadan önlenmesi amaçlanmıştır ve bu kapsamda HTEA yönteminden faydalanılmıştır. HTEA kısaca, bir üründe oluşabilecek tasarım ve/veya proses kökenli tüm hata türlerinin sistematik olarak yapılan bir analizidir. HTEA 1949 yılınde ABD ordusunda geliştirilmiştir. O tarihten günümüze kadar uçuş sistemlerinin kontrolü, aya insan indirme, bilgisayar üretimi, otomotiv endüstrisi, uzay ve hava seyahatleri, atom enerjisi, makine endüstrisi, ilaç endüstrisi ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Ülkemizde büyük, köklü ve kurumsallaşmış firmalar bile HTEA çalışmalarına gereken önemi vermemektedir. Orta ölçekli firmaların çoğu HTEA tekniğini kullanmamaktadır. Bu bağlamda konunun anlaşılabilmesi için ilk aşamada HTEA ile ilgili literatür taraması yapılmış, yöntem detaylı şekilde ele alınmış, yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Otomobil satın alırken dikkat edilen en önemli noktalardan bir tanesi görünüşten ziyade güvenli olmasıdır. Otomobillerde en önemli elemanlar elektrik akımını sağlayan kablolardır. Kablolardaki en ufak arızalar büyük felaketlerle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle üretim aşamasında sıfır hata ile çalışılması hedeflenmektedir. HTEA bu anlamda hatanın daha oluşmadan tespiti ve önleyici faaliyetlerin işleme alınması ile hatayı meydana gelmeden önlemektedir. Bu nedenlerden dolayı bu çalışmada kablo üretiminin kesim aşaması operasyonunda iyileştirme sağlamak ve oluşabilecek hataları önlemek amacı ile otomotiv kablosu üreten bir şirkette HTEA çalışması yapılmıştır. Çalışma, kalite iyileştirme açısından müşterilerden çok olumlu tepkiler almış ve takdir görmüştür. Audit?lerde müşteriler tarafından çok yüksek puanlar verilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, elektrik kablo üretimi yapan firmalarca kalite iyileştirmede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it?s intended to detect the failures in automotive electricity cable cutting process which occur or may occur in the future and to prevent all these possible failures. In this context FMEA method was utilized. FMEA is a systematic analysis for the failures which occurs in design or process phases of a product or service. FMEA method was developed in the U.S. army at 1949. Ever since then, it`s been used in several areas such as flight control systems, moon landing, computer manufacturing, aerospace and air-travel, atomic energy, machinery, pharmaceutical, automotive industries. In our country, even well-established and institutionalized companies or medium -sized companies do not attach importance to FMEA studies adequately. In this regard, it?s been performed on detail literature survey in order to understand the subject. FMEA has been handled in detail and it?s been mentioned about studies in this field. The most important point while purchasing an automobile is safety. The most important components of automobiles are the electricity cables. The minor failures of cables may result in catastrophic accidents. For all these reasons, in this thesis it?s been applied process FMEA to improve cable cutting process and to prevent potential failures in an automotive cable manufacturer company. This study has taken positive feedback from customers. It?s been given high scores by customers at quality audits. The results of this study can be used for quality improvement studies by the companies which produce electricity cables.