Karışık endüstriyel atıksuların elektrokimyasal yöntemlerle arıtımı
Treatment of mixed industrial wastewater by electrochemical methods
- Tez No: 342573
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER BAKIR ÖĞÜTVEREN, PROF. DR. YUSUF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtım Tesisi girişinden alınan karışık ham endüstriyel atıksuyun elektrokimyasal yöntemlerle arıtılabilirliği araştırılmış; tesisten temin edilen ham atıksuya, demir ve aluminyum elektrot kullanılarak elektro-pıhtılaştırma ve elmas elektrotla elektro-yükseltgeme uygulanmıştır. Deneylerde temel kirlilik parametresi olarak seçilen Kimyasal Oksijen İhtiyacı? analizleri, TS 2789 ISO 6060/ Nisan 2000 ?Su Kalitesi ? Kimyasal Oksijen İhtiyacının Tayini standart metoduna göre yapılmıştır. Ham atıksuya farklı derişimlerde destek elektrolit ekleyerek; farklı akım yoğunluklarında, akış hızlarında ve pH değerlerinde belirli zaman aralıklarında numune alınarak yürütülen deneylerde, Kimyasal Oksijen İhtiyacı giderim verimleri hesaplanmıştır. Deneysel çalışmada paralel plakalar şeklindeki çözünebilir demir ve alüminyum elektrotlar ile atıksuya; elektro-pıhtılaştırma yöntemi uygulandığında; en uygun koşullarda; KOİ giderim veriminin yükseldiği ve % 90 civarında gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Elmas paralel plaka elektrotla elektro-yükseltgeme yapıldığında ise en uygun koşullarda verim yaklaşık % 93 e ulaşmıştır. Böylece karışık endüstriyel atıksuların haliyle; elektro-pıhtılaştırma ve elektro-yükseltgeme yöntemleriyle doğrudan arıtılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatability of mixed raw industrial wastewater taken from the inlet of the Eskişehir Organized Industrial District Wastewater Treatment Plant by electrochemical methods was investigated. The raw wastewater was treated by electrocoagulation using soluble iron and aluminum electrodes and electrooxidation using diamond electrodes. COD analyses were conducted according to Turkish Standard Method TS 2789 ISO 6060/ April 2000 ?Water Quality ? Determination of The Chemical Oxygen Demand?. The effects of different concentrations of supporting electrolyte, current densities, flow rates and pH values were investigated. In experimental study; soluble iron and aluminum parallel plate electrodes were used for electro-coagulation, COD removal efficiency was significantly increased to 90%. By electro-oxidation using boron dopped diamond parallel plate electrodes; the efficiency was approximately 93 % in optimum conditions. As a result; it was concluded that mixed industrial raw wastewater can be directly treated by both elecro-coagulation and electro-oxidation.