Otopilot sistemine sahip döner kanatlı mini insansız hava aracının demiryolu güvenliği çalışmalarında kullanımı
Usage of rotary wing unmanned aerial vehicle (UAV) having auto pilot system in railway safety
  1. Tez No: 342572
  2. Yazar: MEHMET MASAT
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN KORUL, YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülkemizde nüfus yoğunluğuna paralel olarak artış gösteren trafik yoğunluğunun fazla olduğu şehirlerde yaşanan trafik sıkışıklığı ve kara araçlarından kaynaklanan hava kirlenmesi etmenlerini azaltmak için kent içi ve şehirlerarası raylı sistemlere önem verilmektedir. Demiryolu ulaşımının ekonomik ve hızlı olmasının yanında güvenli olması da istenmektedir. Demiryolu ulaşımında sıkça karşılaşılan demiryolundaki yol bozuklukları ve karşılaşılabilecek sabotaj durumları gibi güvenliği tehdit edici olayların bir program dâhilinde kontrol edilmesi gerekmektedir. Tren raylarında oluşabilecek hat kesintilerinin uyarılması için geliştirilen sinyalizasyon ve elektrifikasyona yönelik çalışmalar olmasına rağmen bu uygulamalar demir yolu üzerinde, özellikle gözlemsel yöntemlerle gerçekleştirilen kontrollerde belirlenebilecek olan arızaların bulunmasında etkili değillerdir. Bu nedenle bu işlem yol kontrol memuru unvanına sahip kişilerce belirli bir program dâhilinde sürekli bir şekilde gözlemsel olarak yapılmaktadır. Bu çalışmada, demiryolu hat kontrol ekibi tarafından rutin olarak yapılan demiryolu güvenliği kontrolünü daha kısa sürede, daha az maliyetle ve daha güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak amacı ile bir İnsansız Hava Aracı ( İHA ) geliştirilmiş ve geliştirilen bu İHA ile demiryolu kontrolü için deneysel çalışmalar yapılarak elde edilen test uçuşu verilerinde İHA?nın demiryolu güvenliğinde uygulanabilirliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emphasis on urban and intercity rail systems to decrease traffic congestion and air pollution caused by road vehicles in cities in our country which increased traffic density in line with population density, It is also important for railway transportation to be reliable as well as its being economic and fast. Conducted studies on signalization and electrification for the security of the railway are not influential on the detection of faults which will be able to be determined especially with observational controls. Therefore this duty is done by control officer within a particular program. In this study; an unmanned aircraft vehicle for civil uses has been developed for being used in ongoing railway security studies in less time, with less cost and more secure in order to ensure in our country. With this developed unmanned aircraft vehicle; necessary data have been taken by performing check flights in the region determined in the study of railway safety control. Necessary routine controls have been done accompanied by the experts observing with traditional methods in the check flight region thereby the applicability of unmanned aircraft vehicle have been performed by comparing potential problematic points with check flight data.