Endüstri mühendisliği bakış açısıyla sosyal ağlar ve bir uygulama
Social networks from point of view of industrial engineering and an application
  1. Tez No: 342579
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZ ALP ŞENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal ağlardaki potansiyele dikkat çekerek, endüstri mühendisliği tekniklerinin bu potansiyeli harekete geçirmede ne kadar etkili olabileceğini göstermektir. Bu amaçla çalışmada, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal ağlar ile endüstri mühendisliği ilişkisi incelenmiş ve bir sosyal ağ uygulaması geliştirilmiştir. Bilgi ekonomisi ve sosyal ağ ekonomisi ile endüstri mühendisliği alanına giren hangi konularda sosyal ağların bir araç olarak kullanılabileceği üzerinde durulmuştur. Ayrıca üyelerinin birbirleriyle ücretsiz olarak nesne paylaşabileceği bir sosyal ağ her şeyiyle sıfırdan tasarlanarak www.durustpaylas.com adresi üzerinden uygulamaya konulmuştur. Bu ağın tasarımı aşamasında iş süreçleri yönetimi araçlarından yararlanılmış ve sistemin işleyişine dair tüm süreçler, bir iş süreci yönetim standardı kullanılarak diyagramlara dökülmüştür. Bunlara ek olarak ikilik tabanda benzerlik algoritması kullanan bir tavsiye sistemi ile nesne dağıtım ve toplama aşamasında ortaya çıkacak Araç Rotalama Problemlerini (ARP) çözecek, tasarruf(savings) algoritması sisteme entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to point out potential of social networks and to show that using technics of industrial engineering is one of the most efficient ways for using this potential. For that purpose in this study, relationships of social networks with industrial engineering is examined and a social network application is developed. Economics of social networks, information economics and in which branches of industrial engineering, social networks can be used as a tool topics are elaborated. A social network which lets it?s members share real goods with each other, is designed, constructed and started to serve on web by URL:www.durustpaylas.com. This website?s operation principals and business processes are showed by diagrams using a business process management standard. A recommendation system which uses a binary similarity algorithm is established on the social network application. A code using saving algorithm to solve vehicle routing problems which can occur on object delivery phase, integrated to the social network.