Ellajik asidin C6 hücrelerinde canlılık, DNA hasarı, apoptoz ve nekroz üzerine etkileri
EFFECTS OF ELLAGIC ACID ON VIABILITY, DNA DAMAGE, APOPTOSIS AND NECROSIS ON C6 CELLS
  1. Tez No: 342580
  2. Yazar: ABOUBACAR DİOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Epidemiyolojik araştırmalar sebze ve meyvelerden zengin diyet ile beslenme ve hastalıklar, özellikle kanser ve kardiyovasküler bozukluklar arasında ciddi bir bağlantı olduğunu belirtmektedir. Bitkisel ağırlıklı beslenmede sağlıklı hücrelerin yaşamını devam ettiren en önemli maddeler sebze ve meyvelerin içerdikleri fitokimyasallar ve biyoaktif maddelerdir. Özellikle çilekgiller gibi koyu renkli meyvelerde bolca bulunan ellajik asit ve flavanoidlerden anthosiyenin, kateşin, quersetin ve kampferol bunlardan en önemlileridir. Çilekgillerde bulunan bileşikler potansiyel, çok güçlü antioksidan güce sahiptirler. Antioksidanlar LDL-kolesterol oksidasyonunu inhibe ederek kardiyovasküler hastalık riskini ve trombosis riskini azaltmaktadırlar. Buna ilave olarak bu aktif maddelerin COX (siklooksijenaz) enzim sistemlerini in vitroda inhibe ettikleri, karsinogenezin başlangıcını, ilerlemesini durdurduğu ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engellediği belirtilmiştir. Diyet ve sağlık arasındaki bağlantı eski çağlardan beri bilinmektedir. Günümüzde de sağlıkta yiyeceklerin çok önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Bizim çalışmayı planladığımız C6 beyin glioma hücre hattında ellajik asidin canlılık, DNA hasarı, apoptotik ve biyokimyasal olarak, özellikle hücre ince yapısı üzerine çok az çalışıldığı gözlenmiştir. Bunun üzerine C6 glioma hücrelerinde ellajik asidi satın alarak öncelikle hücre proliferasyonuna, hücresel ince yapı değişikliklerine, organel yapıları ve hücrelere olan sitotoksik ve apoptotik etkilerini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Epideminological researches stated that there is a compact relation between a diet rich in fruits and vegatables and diseases, in particular cancer and cardiovascular abnormalities. In plant-based diet main substances which make healthy cells keep living are phytochemicals and bioactive contents of vegatables and fruits. The most of all are ellagic acid specially in dark fruits as berries and flavanoids as anthocyanin, catechin, guercetin and camphenylol. These compounds arrest strong potent of antioxidant function. Antioxidants inhibiting LDL-cholesterol oxidation decrasase the risk of cardiovascular diseases and thrombosis. In addition, it is staded that these compounds inhibiting COX (cyclooxxgenase) enzyme systems in vitro, interupt the onset and pogression of the carcinogenesis andprevent tumor cell proliferation. Since time immemorial, it is known that there is a relation between nutrition and diseases. In thepresent on believe that food play big rol on health. It is observed that the number of researches on apoptotic and biochemical effects of ellagic acid on C6 glioma cell present study too low. To this respect, we planned to research cytotoxic and apoptotic effects of ellagic acid, initially on cell proliferation, fine structural differentiation of cells, organel structures and on whole cells.