ICAO uçak kategorilerine göre tek pist sistemi için kapasite hesaplamalarında kullanılacak analitik bir model
An analytical model for capacity calculation in single runway system according to ICAO aircraft categories
  1. Tez No: 342581
  2. Yazar: SERKAN BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN CAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Ulaşım, Aeronautical Engineering, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Havaalanları, havayolu ulaştırma sistemi içerisinde uçuşların başladığı ve bittiği yerler olarak önemli bir yer tutmaktadır. Havalanlarının yapımı ve işletimindeki maliyet faktörleri göz önüne alınacak olursa, hizmet verilecek olan hava trafiğinin sayısı, tipi ve operasyon özelliklerinin ileriye yönelik olarak mümkün olduğunca gerçeğe yakın tahmin edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada havaalanlarının hava tarafının bir elemanı olan pist kapasitesi üzerinde durulacak ve havaalanları hava tarafı teorik kapasitesini hesaplamak için kullanılacak analitik bir yöntem verilecektir. Pist kapasitesi üzerinde yapılan çalışmalar gözlemlere dayalıdır. Bu çalışmada meşguliyet zamanları, uçuş mekaniği prensiplerine ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı?nın yayınlarında yer alan uçaklar arası ayırma esaslarına dayalı olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Airports are the places that all of the flights begin and finish, in this view airports have an important role for the air transportation system. If the total cost factors for construction and operating of airports are considered, a realistic forecast for the number, type and operational specifications of air traffic demands is required. In this study, capacity of runway as a part of airside of an aerodromes will be considered and an analytical model will be developed in order to calculate airside theoretical capacities of an aerodrome. The studies for runway capacities are based on observations. In this study, occupation times are calculated according to flight mechanics principles and the separation minimums between the aircrafts stated on International Civil Aviation Organization documents.