Tütün tarla atığı ve tütün tarla atığı aktif karbonlarının, atık sulardan boyar madde, fenol ve pestisit gideriminde kullanılması
Utilization of tobacco waste and tobacco waste activated carbons for removing basic dye, phenol and pesticide from aqueous solution
  1. Tez No: 342583
  2. Yazar: MURAT AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN PÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltilerden boyar madde, fenol ve pestisit gideriminde, ülkemizde önemli bir endüstriyel atık olan tütün tarla atığının biyosorban ve adsorban hammaddesi olarak kullanımı araştırılmıştır. Hammaddenin karakterizasyonunun ardından ısıl işlem sonucu elde edilen katı ürünlerin karakterizasyonu yapılmıştır. Kullanılan kimyasalların, elde edilecek adsorbanların gözenek yapısına ve yüzeyine etkileri incelenmiştir. Hammadde ve elde edilen ürünler FT-IR ve SEM yöntemleri uygulanarak karakterize edilmişlerdir. Adsorpsiyon çalışmaları üzerine; çözelti pHı, adsorban miktarı, başlangıç boyar madde, fenol ve pestisit derişimi, temas süresi ve sıcaklık gibi çeşitli deneysel parametrelerin etkileri incelenmiştir. Deneysel sonuçlara göre en yüksek boyar madde, fenol ve pestisit giderimi sırasıyla %98, %96 ve %96 olarak belirlenmiştir. Elde edilen verilerle adsorpsiyon izotermleri, kinetik eşitlikler ve termodinamiksel ifadeler belirlenmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the utilization of tobacco waste, an important industrial crop in our country, was evaluated as an adsorbent and biosorbent precursor in the removal of basic dye, phenol and pesticide from aqueous solutions. Firstly raw material was characterized and then the characterization of solid products obtained by heat treatment was made. Effects of chemicals were examined on the pore structure and the surface of obtained adsorbents. Raw material and solid products were characterized by using FT-IR and SEM characterization techniques. Effects of various experimental factors such as solution pH, adsorbent dosage, initial basic dye, phenol and pesticide concentration, contact time and temperature were examined on adsorption studies. According to the experimental results, the highest basic dye, phenol and pesticide removal was determined as %98, %96 and %96, respectively. Adsorption isotherms, kinetic equations and thermodynamic expressions will be determined and discussed by using experimental data.