Eksenel kompresör aerodinamik tasarımı
Axial compressor aerodynamic design
  1. Tez No: 342582
  2. Yazar: İBRAHİM ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada tasarım, analiz ve optimizasyon araçları kullanılarak gaz türbinlerinde kullanılan eksenel kompresörlerde hava akışı incelenmiştir. Meridyonel tasarım ve analiz faaliyetleri radyal denge denklemi temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyetlerde akış aksisimetrik ve adyabatik olarak değerlendirilmiştir. Radyal denge denkleminde radyal yöndeki entropi değişimleri göz önünde bulundurulmuş, radyal yöndeki hız değişimleri ihmal edilmiştir. Tasarımı yapılan kompresörün 3 Boyutlu Hesaplamalı Akışkan Dinamiği çözümleri gerçekleştirilmiş ve elde edilen akış parametreleri meridyonel analiz verileri ile karşılaştırılmıştır. Meridyonel analizde kayıp katsayılarının doğru olarak hesaplandığı durumlarda meridyonel analiz ve 3 Boyutlu Hesaplamalı Akışkan Dinamiği çözümleri uyum göstermektedir. Optimizasyon kısmında Yapay Sinir Ağı ile desteklenen Genetik Algotritma ile mevcut bir eksenel kompresör kademesinin rotor ve stator kanatları maksimum verim elde etmek amacıyla iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, air flow is investigated in gas turbine axial compressors by design, analysis and optimization tools. Meridional design and analysis are based on radial equilibrium equation. In these studies flow is considered as axisymmetric and adiabatic. In radial equilibrium equation radial variation of entropy is taken into account while radial component of air flow is ignored. 3 Dimensional Computational Fluid Dynamics analysis and meridional analysis results of designed axial compressor stage are done and results are compared. 3 Dimensional Computational Fluid Dynamics analysis and meridional analysis results are in agreement if loss coefficients in meridional design are predicted appropriately. Rotor and stator blades of an axial compressor stage are optimized for maximum efficiency with Artificial Neural Network assisted Genetic Algorithm.