Metallo tetrafenilporfirin içeren polimer sentezi ve katalizör olarak kullanımının araştırılması
The synthesis of polymer containing metallo tetraphenylporphyrin and investigation of their use as a catalyst
  1. Tez No: 342596
  2. Yazar: MEHTAP EVCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY TAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada emülsiyon polimerizasyon tekniği kullanılarak rijit polimerler sentezlenmiştir. Polimer sentezinde monomer olarak metakriloil klorür (MA-Cl) ve çapraz bağlayıcı olarak trimetilolpropantrimetaakrilat (TMPTMA) kullanılmıştır. Elde edilen polimerler daha sonra 5-(4-aminofenil)-10,15,20-trifenilporfinato demir (II) klorür, 5-(4-aminofenil)-10,15,20-trifenilporfinato mangan (II) klorür ve 5-(4-aminofenil)-10,15,20-trifenilporfinato bakır (II) klorür ile modifiye edilerek üç farklı heterojen katalizör hazırlanmıştır. Hazırlanan bu metalloporfirin katalizörleri tert-butilhidroperoksit (t-BuOOH) oksidantı varlığında lignin için model bir bileşik olan 3,4-dimetoksibenzilalkolün oksidasyon reaksiyonları araştırılmıştır. Katalizörlerin Km ve Vmak değerleri belirlenip çizelgelerde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, rigid polymers were synthesised via emulsion polymerization technique. Methacryloly chloride (MA-Cl) as a monomer and trimethylolpropanetrimethacrylate (TMPTMA) as a crosslinker were used for the synthesis of the polymers. Then three different catalysts were prepared by modification of the synthesised polymers with 5-(4-aminophenyl)-10,15,20-triphenylporphyrinato iron (II) chloride, 5-(4-aminophenyl)-10,15,20-triphenylporphyrinato manganase (II) chloride and 5-(4-aminophenyl)-10,15,20-triphenylporphyrinato copper (II) chloride. Oxidation reactions of 3,4-dimethoxybenzylalcohol as a lignin model compound were investigated in the presence of tert-butylhydroperoxide (t-BuOOH) and synthesised metalloporphyrin catalysts. Km and Vmax values of the catalysts were determined and given in the tables.