Metallo-beta-laktamaz üreten klinik pseudomonas aeruginosa izolatlarının epidemiyolojik analizi
Epidemiological analysis of metallo-beta-lactamase producing clinical isolates of pseudomonas aeruginosa
  1. Tez No: 329258
  2. Yazar: YEŞİM BEŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kazanılmış metallo beta laktamazların (MBL?lerin) özellikle P. aeruginosa?da ortaya çıkışı, bu enzimlerin tespit edilmesinde kullanılan yöntemlerin standardizasyonunun henüz sağlanamamıştır ve epidemiyolojik veri ve klinik deneyimin yetersiz olması nedeniyle artan bir endişe kaynağıdır. Bu çalışmada MBL üreten P. aeruginosa izolatlarının mikrobiyolojik ve epidemiyolojik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya hastanemizde 2008 ve 2010 yılları arasında toplanmış olan karbapenemlere orta duyarlı/dirençli bulunan P. aeruginosa izolatları dahil edilmiştir. MBL varlığı çeşitli fenotipik testler ve Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile araştırılmıştır. MBL pozitif izolatların klonal ilişkisi Pulse Field Jel Elektroforezi (PFGE) ile incelenmiştir. Hastaların çeşitli klinik özellikleri, MBL pozitif P. aeruginosa varlığına göre istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Üç yüz otuz dört izolatın, Modifiye Hodge testi (MHT) 21?inde (%6.3), imipenem/imipenem-EDTA kombine disk testi (KDT) 109?unda (%32.6) ve PZR ise 32?sinde pozitifti. PFGE analizi sonuçlarına göre, pediatrik yaş hastalarda izole edilmiş üç VIM pozitif izolat klonal ilişkili saptandı. Erişkin yaş yatan hastalardan izole edilmiş 11 VIM pozitif izolat klonal ilişkiliydi. Poliklinik hastalarından izole edilmiş iki VIM pozitif izolat klonal ilişkiliydi. MBL pozitif P. aeruginosa saptanan erişkin yaş yatan hastalarda hastanede kalış süresinin daha uzun olduğu saptandı (p değeri=0.049). Sonuç olarak MBL?lerin toplumda ve hastane içinde yayılabildiği ve MBL pozitif P. aeruginosa saptanan erişkin yaş yatan hastalarda hastanede yatış süresinin uzadığı görülmüştür. Türkiye?de VIM ve IMP birlikte pozitif P. aeruginosa?nın rapor edildiği ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of acquired metallo-beta-lactamases (MBLs) especially in Pseudomonas aeruginosa is an increasing concern because of the methods used to identify MBLs which have not been standardized yet, and insufficient epidemiological data and clinical experience for these enzymes. In this study we aimed to investigate the microbiologic and epidemiologic characteristics of P. aeruginosa producing MBL. P. aeruginosa isolates that were intermediate resistant/resistant to carbapenems have been collected between 2008 and 2010 in our hospital were included in the study. The presence of MBL was investigated by a variety of phenotypic methods and Polymerase Chain Reaction (PCR). The clonally relationships of MBL positive isolates have been examined by Pulsed Field Gel Electrophoresis (PFGE). The clinical characteristics of patients were statistically analysed according to the presence of MBL positive P. aeruginosa. Of 334 isolates, were positive 21 (6.3%) with modified Hodge Test (MHT), 109 (32.6%) with imipenem/imipenem-EDTA combined disk test (CDT) and 32 (9.6%) Polymerase Chain Reaction (PCR). According to PFGE analysis, three VIM positive isolates clonnally related, which were identified from pediatric patients. Eleven VIM positive isolates were clonnally related, which were identified from adult hospitalised patients. Two VIM positive isolates were clonally related, which were identified from adult outpatient. It was detected that hospital stay was longer for the adult hospitalised patients with MBL positive P. aeruginosa (p value =0.049). In conclusion, it was observed that MBL-positive P. aeruginosa isolates could spread in the community or in the hospital, and also length of hospital stay was longer for the adult patients with MBL positive P. aeruginosa. This is the first study reporting both VIM and IMP positive P. aeruginosa in Turkey.