Ultrasound ortamında Esherichia coli dezenfeksiyonuna sistem parametrelerinin etkisi
The effect of system parameters on disinfection of Esherichia coli in ultrasonic media
  1. Tez No: 342598
  2. Yazar: SEDA HERGUNVARİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Su kaynaklarının azalması ve özellikle patojen mikroorganizmalarla kirlenmesi nedeniyle bir dezenfeksiyon işlemi uygulanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Dezenfeksiyon amaçlı kullanılan klorun organik bileşikler ile tepkimesi sonucu oluşan dezenfeksiyon yan ürünlerinin ciddi sağlık etkileri olduğundan alternatif dezenfeksiyon yöntemlerinin kullanılması gündeme gelmiştir. Alternatif dezenfeksiyon yöntemlerin birisi de ultrasound ile dezenfeksiyondur. Bu çalışmada ultrasonik reaktörde, önemli sağlık sorunlarına sebep olan fekal kontaminasyon etmeni Escherichia coli giderimi ile dezenfeksiyon gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresince ultrasonik sistemde farklı frekanslar ile çalışmalar yapılmış, çeşitli ortam iyonlarının (HCO3-, NO3-, SO4-2) ve sisteme ilave edilen farklı derişimlerdeki hidrojen peroksit ve farklı akış hızlarındaki azot gazının sistemin çalışmasında yarattığı etkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the water resources diminish and water contaminated with pathogen microorganisms is very hard to use again due to the fact that there is an essential need to do an adequate disinfection for these waters. Chlorine that is used as disinfection is known to create some unwanted chlorinated organic co-products are caused side effect. The problems in this traditional disinfection methods necessitate the new alternative methods in disinfection. One of these alternative method is the ultrasound disinfection. In this study, the effects of different frequencies for inactivation of Esherichia coli were investigated. Optimum microorganism inactivation was observed at 28kHz of frequency. NO3-, HCO3-, SO4-2 ions which found in system, hydrogen peroxide and nitrogen (gas) which was added to the system for microorganism inactivation were studied.