Deneysel bir turbojet motorunun yanma veriminin motor emisyonlarıyla belirlenmesi
Determination of combustion efficiency of an experimental turbojet engine by engine emissions
- Tez No: 342599
 - Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Aviation
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, insansız hava araçlarında kullanılan deneysel bir turbojet motorunun egzoz emisyonlarıyla yanma veriminin hesaplanmasına yönelik yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yönteme bağlı olarak, yine bu çaçışmada COMEFF adı verilen özgün bir yazılım Matlab programlanma dilinde geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında yapılan deneyler sırasında 2000 RPM ile 60000 RPM arasında çalıştırılan turbojet motoruna ait yanma veriminin, alınmış olan emisyon verilerinin COMEFF yazılımında analizleri sonucu, % 70-97 aralığında değiştiği gözlemlenmiştir. Bu yazılım ve herhangi bir gaz türbinli motordan alınan egzoz emisyon değerleri kullanılarak, motorun yanma verimi matris çözümleriyle çok kısa sürede doğru olarak hesaplanmaktadır. Bu çalışmada geliştirilen yöntem ve yazılım, uçak motorlarının yanma odası tasarım sürecine büyük katkılar sağlayabilecektir. Ayrıca mevcut yazılım geliştirilerek, uçak motorların çevresel etkilerini gerekli analizlerle yaparak belirleyecek duruma getirilebilir ve ileriki çalışmalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, main purpose is determination of combustion efficiency of an experimental turbojet engine by using exhaust gaseous emissions. By this way, a new methodology for measurement of emissions and analysis result was developed. According to this methods a new software named COMEFF was encoded. This software calculates combustion efficiency by using experimental datas and shows results on a graphic. A combustion chamber design steps are mostly experimental and holded on test cells. For this reason this developed methodology and software will achive design steps of combustion chamber.