Bazı 1,1'-bisferrosen esterlerin mikrodalga ışıması ile organik sentezi
Organic synthesis with microwave irradiation of some 1,1'-bisferrocene esters
- Tez No: 342600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ HÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ferrosen, Fe(C5H5)2, sandviç kompleksleri denilen organometalik bileşiklerin ilk örneğidir. Yapısında iki siklopentadienil halkası (Cp) arasında bir demir atomu bulunmaktadır. Ferrosen yüksek termal kararlılığı, düşük toksik özelliği nedeniyle teknoloji ve tıpta bir çok alanda kullanılan çok sayıda kimyasal türevi olan bir bileşiktir. Benzotriazol ise pahalı olmayan, kararlı, bir çok sentetik avantaj sağlayan yeni bir sentetik yardımcıdır. Yapılan bu çalışmada amaç, literatürde sentezlenmemiş, benzotriazolün iyi bir çıkıcı grup olma özelliğinden yararlanılarak, mikrodalga ışıması altında, redoks sensörü olarak kullanılabilecek yeni 1,1'-bis sübstitüe ferrosen esterleri sentezlemektir. İlk olarak 1H-Benzotriazol/ SOCl2 yönteminden yararlanılarak başlangıç maddesi olan 1,1'-Bis-(N-benzotrizolil karbonil) ferrosen, Fe (COBt)2 sentezlenmiştir. Daha sonra Fe (COBt)2 ,mikrodalga ışıması altında çeşitli alkollerle reaksiyona sokularak yeni 1,1'-Bis- sübstitüe ferrosen esterler sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ferrocene is known the first compound which are called sandwish complex. It?s structure has one iron atom between two cyclopentadienil (Cp) rings. Ferrocene, owing to its favourable combination of the chemical and physical qualities such as high thermal stability, low toxicity, are used in many branches of technology and medicine. Benzotriazol is a new synthetic auxiliary which offers many advantages. It is inexpensive and stable compound. The aim of this work, to prepare novel 1,1'-Bis sübstitüe ferrocene esters as redox potential sensor using with benzotriazol chemistry which is easy to remove , under the microwave irradition. First of all, the starting material 1,1'-Bis-(N-benzotriazolyl carbonyl) ferrocene, Fe(COBt)2, which has prepared with the method of 1H-Benzotriazol/SOCl2. After, the starting material was reacted with some alcohols under the microwave irradition to prepare novel 1,1'-Bis sübstitüe ferrocene esters.