Laktik asit bakterilerinden elde edilen ekzopolisakkaritlerin (EPS) memeli kültür hücrelerinde biyolojik aktivetisinin incelenmesi
Investigation of biological actvities of exopolysaccharide isolated from lactic acid bacteria, in mammalian cells culture
  1. Tez No: 342620
  2. Yazar: BURCUGÜL ALTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TANSU KOPARAL, PROF. DR. MERİH KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Laktik asit bakterileri (LAB) sağlığa yararlı mikroorganizmalardır. LAB?den elde edilen ekzopolisakkaritlerin (EPS) anti-tümoral, antioksidan, bağışıklık sistemini destekleyici ve kolesterol düşürücü özellikleri bulunmaktadır. Bu çalışmada süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünlerinden izole edilen LAB?den elde edilen farklı EPS?ler insan kolon adenokarsinoma hücreleri (Caco-2) üzerine sitotoksik ve antikanser aktivitesinin belirlenmesi amacı ile uygulanmıştır. LAB?nin farklı suşlarından elde edilen EPS?lerin sitotoksik aktivitesi MTT testi ((3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) ile belirlendikten sonra aralarından seçilen en etkin EPS?nin kolon kanseri için önemli bir gen olan MUC5AC gen ekspresyonu üzerindeki etkisi Real Time PCR ile incelenmiştir. Sonuçlar, LAB?nden Enterococcus faecium D-36 suşundan izole edilen EPS?nin Caco-2 hücreleri üzerinde sitotoksik etkiye sahip olduğu ve bu hücrelerdeki MUC5AC gen ekspresyonu seviyesinde azalma meydana getirdiğini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar Enterococcus faecium D-36 suşunun Caco-2 hücreleri üzerinde anti-kanser etkisinin olduğunu, yapılacak daha ayrıntılı incelemeler doğrultusunda insan kolon kanserinin engellenmesi amacıyla kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lactic Acid Bacterias (LAB) are microorganisms that are benefical to health. Exopolysaccharide (EPS) obtained from LAB, have anti-tumoral, antioxidant, immunity system supporter and cholesterol lowering properties. In this study, different EPS?s obtained from LAB that is isolated from milk and milk products and meat and meat products, were applied for the determination of cytotoxic and anticancer activity on human colon adenocarcinoma cells (Caco-2). After the determination EPS?, obtained from different strains of LAB, cytotoxic activity with MTT test ((3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide), most effective EPS is selected from among and MUC5AC gene expression level that is important for colon cancer, is investigated by real time PCR method. Our results showed that EPS, is obtained from LAB?s Enterococcus faecium D-36 strain, has cytotoxic effect on Caco-2 cells and brought about MUC5AC gene expression level decreases in this cells. According to this results, Enterococcus faecium D-36 strain?s has an anticancer effect on Caco-2 cells and after the further investigations, it could be useful for prevention of human colon cancer.