Anamur ( Mersin ) ilçesinin liken çeşitliliği
Lichen diversity of Anamur, Mersin district
- Tez No: 342625
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, Anamur (Mersin) İlçesinin liken ve likenikol mantarların taksonomik ve ekolojik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 30.04.2012-21.10.2012 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda toplanan örnekler tayin edilmiş ve çalışma alanında toplam 217 liken oluşturan ve 10 likenikol mantar belirlenmiştir. Tayin edilen türlerin tamamı çalışma alanı için yeni kayıttır. Anamur İlçesinde yayılış gösteren likenler habitat ve substrat yapısına bağlı olarak değerlendirilmiştir. Substrat seçiciliği açısından değerlendirildiğinde sırasıyla ağaç kabuğu, kalkersiz kaya, kalkerli kaya ve toprak üzerindeki türler yayılış göstermektedir. Çalışma alanındaki sera faaliyetleri, orman yangını, baraj ve yol inşaatı gibi antropojenik etkiler likenlerin dağılışını etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the taxonomical and ecological properties of lichens and lichenicolous fungi distributing in Anamur. The samples were collected between the dates of 30.04.2012 and 21.10.2012. Collected samples were determined from the study area lichen records have reach 217 and 10, respectively with previously reported. All of these lichens and lichenicolous fungi are new records for the study area. The distribution of the lichens growing in Anamur were evaluated according to habitat and substrate structures. Based on the evaluation for substrate selection grow on bark, silicious rock, calcareous rocks and soil in the preference order. Agricultural activities, forest fires, anthropogenic influences such as dams and road construction has affected the distiribution of lichens in study area.