Sulu çözeltilerden ultrasonik sistem ile renk giderimi
Color removal with ultrasonic system from water solutions
- Tez No: 342626
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Teknolojik gelişmeler, değişik sanayilerde kullanılan çok sayıda ve değişik yapılarda kimyasal maddelerin üretimine ve bu maddelerin de yaygın kullanımına yol açmıştır. Üretilen ve kullanılan maddeler arasında en önemli paylardan birini boyar maddeler oluşturmaktadır. Bu maddeler tekstil ve boyar madde üretim fabrikalarının atık sularında bulunmakta ve çevreye de verilmektedir. Bu maddelerin çevredeki zararsız etkilerinin ve sebep olduğu renk probleminin giderilmesi için alternatif teknolojilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Atıksulardan renk giderimi için flokülasyon/koagülasyon, adsorpsiyon ve kimyasal oksidasyon gibi çeşitli fiziksel/kimyasal metodlarla; biyolojik arıtma sistemleri kullanılabilmektedir. Bu yöntemlerle elde edilen renk giderim verimi atıksudaki boyar madde türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Renk giderimi için bazı alternatif yöntemler geliştirilmiş olup, ultrasonik sistem ile renk giderimi de bu yöntemlerden birisidir. Çalışma sırasında Basic Red 29 boyar madde kullanılarak ultrasonik reaktörde çalışılmıştır. 28, 45 ve 100 kHz olarak 3 farklı frekansta deneyler yapılmış ve suda bulunabilecek bazı iyonların (SO4-2, HCO3- ve NO3-2), azot gazının ve fenton (Fe+H2O2) prosesinin renk giderimine etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada fenton prosesi kullanılarak % 90'ın üzerinde renk giderimi elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Boyar madde, renk giderimi, ultrasonik reaktör
Özet (Çeviri)
Technological developments; lead to the production of many chemicals with various structures, that are used in many industries and widespread use of these substances. Among the produced and consumed substances are dyes. These substances are contained in the wastewater of textile and dye production plants and are also discharged to the environment. Novel technologies must be developed for rendering these substances harmless and their color removal. Biological treatment systems can be used for color removal from wastewaters in addition to various physical/chemical methods such as flocculation/coagulation, adsorption and chemical oxidation. Color removal efficiency obtained by these methods vary depending on the type of dye in wastewater. Some alternatives to color removal methods were developed among which is color removal in ultrasonic system. This study was conducted with Basic Red 29 Dye in the ultrasonic reactor. The experimentation was performed at three different frequencies as, 28, 45 and 100 kHz, the effects of some ions (SO4-2, HCO3- and NO3-2) that may be present in water, Nitrogen gas and Fenton process (Fe+H2O2) on color removal were investigated. In this study, more than 90% color removal was obtained using the Fenton process. Key Words : Dyes, color removal, ultrasonic reactor