Anamur(Mersin) ilçesinin etnobotonik özellikler üzerine araştırmalar
Studies on ethnobotonic characteristics of anamur (Mersin) district
  1. Tez No: 932752
  2. Yazar: FATIMA PANTIK ÜZGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması, Mersin ilinin Anamur ilçesinde etnobotanik amaçlı kullanılan bitkilerle ile ilgili bilgileri içermektedir. 2023-2024 yıllarında Anamur ilçesinin 20 köy ve 3 yaylasında gerçekleştirildi. Öncelikle bu köylerde etnobotanik bilgi potansiyeli olan kaynak kişilere ulaşılarak bilgiler kayıt altına alındı. Toplam 114 kaynak kişi ile görüşme yapılarak bu kaynak kişilerin bilgi verdiği bitkiler için inceleme mayeryali alınmıştır. Bu örnekler herbaryum tekniklerine uygun bir şekilde hazırlanarak daha sonra teşhisleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda 50 familya ve 102 cinse ait 112 takson belirlenmiştir. Bu taksonların 3'ü endemiktir. Tespit edilen bitkiler en çok, Lamiaceae 13 (% 14,56), Asteraceae 12 (% 13,44), Rosaceae 8 (% 8,96), Fabaceae 6 (% 6,72) familyalarına aittir. Bu taksonların etnobotanik kullanımlarına bakıldığında; 51 tıbbi, 49 gıda, 24 diğer (inanç, yakacak, baston, temizlik, oyuncak, tarım aleti), 13 baharat ve çay, 8 hayvan hastalıkları vb. amaçlı kullanım söz konusudur. Kullanım kısımları ise; topraküstü 52, meyve 32, çiçek 13, yaprak 10, kök 5, odun 5, sakız ve süt 4, tohum 3, dal 3, gövde 2, kabuk 2 şeklindedir. Bu çalışma, Anamur ilçesinde yapılan ilk kapsamlı etnobotanik araştırmadır.
Özet (Çeviri)
Information regarding plants utilized for ethnobotanical uses in the province of Mersin's Anamur district is included in this thesis study. In 2023–2024, it was done in 20 villages and 3 plateaus in the Anamur district for this reason. Initially, contacts were made with resource persons in these villages who might have knowledge in ethnobotany, and the information gathered was documented. Interviews with 114 resource people were conducted, and inspection materials for the plants these people provided information on were gathered. Following preparation in accordance with herbarium procedures, these samples were identified. 112 taxa from 50 families and 102 genera were identified as a result of the investigation. Among these taxa, three are endemic. The most often utilized plants are those in the Lamiaceae 13 (% 14,56), Asteraceae 12 (% 13,44), Rosaceae 8 (% 8,96), Fabaceae 6 (% 6,72). When looking at the ethnobotanical uses of these taxa; 51 medical, 49 food, 24 other (faith, fuel, cane, cleaning, toys, agricultural equipment), 13 spices and tea, 8 animal diseases, etc. Purpose use is possible. Usage parts are; aerial part 52, fruit 32, flower 13, leaf 10, root 5, wood 5, gum and milk 4, seed 3, branch 3, trunk 2, bark 2. This study is the first comprehensive ethnobotanical research conducted in Anamur district.