Deniz kestanesi (Paracentrotus lividus) embriyolojik gelişimi üzerine kadmiyum ve çinkonun sıcaklığa bağlı etkileri
Temperature dependent effects of cadmium and zinc on early development of sea urchin (Paracentrotus lividus)
  1. Tez No: 342635
  2. Yazar: NESLİHAN TÜRKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, deniz kestanesi, Paracentrotus lividus (Echinodermata: Echinoidea ) erken gelişimi üzerine çinko ve kadmiyum toksisitesi üzerine sıcaklık değişimlerinin etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, P. lividus embryoları çinko (10-8M - 3×10-5M) ve kadmiyuma (10-7M - 3×10-4M) maruz bırakılarak 18 (standart sıcaklık), 21 ve 24 oC? lerde 72 saat inkübe edildi. EC50 değerleri çinko için 18oC? de 0.48 (0.43-0.54) mg/L; 21oC? de 0.19 (0.16-0.23) mg/L ve 24oC? de 0.19 (0.17-0.22) mg/L olarak bulunmuştur. EC50 değerleri kadmiyum için ise 18oC? de 1.88 (1.80-1.96) mg/L; 21oC? de 1.26 (1.04-1.54) mg/L ve 24oC? de 0.72 (0.63-0.83) mg/L olarak bulundu. Bu sonuçlar çinko ve kadmiyum toksisitesinin sıcaklık artışına bağlı olarak arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the influence of temperature alterations on zinc and cadmium toxicity on early development of Paracentrotus lividus (Echinodermata: Echinoidea). For this reason, P. lividus embryos incubated in 18 (standart temperature), 21 and 24 oC for 72 hours, were exposed to Zn (10-8M - 3×10-5M) and Cd (10-7M - 3×10-4M). The EC50 values for Zn were found to be 0.48 (0.43-0.54) mg/L at 18oC; 0.19 (0.16-0.23) mg/L at 21oC and 0.19 (0.17-0.22) mg/L at 24 oC. The EC50 values for Cd were found to be 1.88 (1.80-1.96) mg/L at 18oC; 1.26 (1.04-1.54) mg/L at 21oC and 0.72 (0.63-0.83) mg/L at 24oC. These results confirm that toxicity of zinc and cadmium increasing with elevated temperature.