Kapalı devre sistemlerde akuaponik uygulamaları: Deniz balıkları-bitkisel üretim entegrasyonun araştırılması
Aquaponic applications in recirculated systems: Investigation of integration of marine fish-plant culture
  1. Tez No: 342636
  2. Yazar: ALİZE GÖKVARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, ilk kez tatlı suya adapte edilen levrek (Dicentrarchus labrax) türü ile marul (Lactuca sativa) bitkisinin akuaponik sistemde tek bir kapalı devre alt yapısında üretimi denenmiştir. Çalışmada kullanılan levrek (D. labrax) juvenilleri (ortalama ağırlık 27.97±7.32 gr, total boy 13.35±1.07 cm) 5 gün süre boyunca tatlı suya adapte edilmiş ve 500 lt hacminde PE tanka 5 kg/m3 stok oluşturacak şekilde transfer edilmiştir. Bu dönem boyunca tank ortamında ve geri dönüşüm toplama tankında fekes ve organik madde içeren tatlı suyun oluşması ve sistemde dönmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, akuaponik sistem tasarımlarından Media-filled Yatak Sistemleri ve bitki türü olarak marul (Lactuca sativa) kullanılmıştır. Media-filled Yatak Sistemlerinde 9 adet dikdörtgen şekilli 79*57*18 cm boyutlarında PE yataklar tercih edilmiştir. Bu yataklar bitki yatağı amaçlı perlit, torf ve perlit-torf karışımları ile doldurulmuş ve levrek tanklarından boşalan su bu sistemde hedeflenen bitki türü (marul) tarafından kullanıldıktan sonra kalan su tekrar levrek tanklarına geri dönecek şekilde tasarlanmıştır. Çalışma 100 gün sürdürülmüş ve deneme sonunda levrek juvenilleri 44.01±8.47 gr ağırlık ve 19.59±1.28 cm total boya ulaşmış, SBO %0.52±0.07 ve YDO 2.4±0.2 olarak tespit edilmiştir. Marul (L. sativa) türünde de vegetatif devreden generatif devreye geçiş izlenmiştir. Sonuç olarak, levrek fizikokimyasal şartlar optimum olduğu durumlarda akuaponik sistemler için uygun bir türdür.
Özet (Çeviri)
In this study, production properties of both lettuce and sea bass which were adapted to fresh water firstly investigated in aquaponic systems. Sea bass juveniles (average weight 27.97±7.32 gr, total length 13.35±1.07 cm) were adapted to fresh water during 5 days and also transferred to PE tanks at 5 kg/m3 stock density. During the experiment, it is aimed that fresh water with feces and organic matter should be circulated from culture media to collection tanks. Besides, media filled bed and lettuce (Lactuca sativa) were used in the aquaponic systems. Also, 9 rectangular 79*57*18 cm PE bed was established in to system. This system is designed that media-filled bed was filled with turf, perlite and perlite-turf mix and also freshwater returned to lettuce in beds in this recirculated system. Experiment was lasted 100 days and average weight, total length, SGR, and FCR were determined as 44.01±8.47 gr and 19.59±1.28 cm, 0.52±0.07%, and 2.4±0.2. Moreover, it is observed that lettuces were transferred from vegetative to generative stage. As a result, sea bass could be evaluated in the aquaponic systems when the physic-chemical parameters are optimal.