Ildır körfezi'nde (Ege Denizi) dağılım gösteren sünger (Porifera) türleri
Sponges (Porifera) species distributed in Ildir bay(Aegean Sea)
- Tez No: 342634
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERTAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ildır Körfezi'nde dağılım gösteren sünger (Porifera) türlerinin taksonomik ve ekolojik özelliklerini saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada, 2011-2012 yıllarında 16 istasyonun farklı derinliklerinden (0-37 m) tüplü ve serbest dalış ile çok sayıda bentik örnek toplanmıştır. Bentik örneklerin incelenmesi sonunda, 3 klasis, 12 ordo, 25 familyaya ait toplam 44 sünger türü belirlenmiş olup, bunlardan 12'si (Sycon elegans, Oscarella lobularis, Cliona janitrix, Volzia albicans, Dotona pulchella, Terpios gelatinosa, Siphonodictyom infestum, Delectona madreporica, Corticum candelabrum, Dercitus (Stoeba) plicatus, Phorbas tenacior ve Ulosa stuposa) Türkiye faunası için yeni kayıttır. Araştırma bölgesinin genelinde Cliona celata (%94), Aplysina aerophoba (%88), Spirastrella cunctatrix (%88), Chondrosia reniformis (%75), Chondrilla nucula (%69), Ircinia variabilis (%69), Cliona viridis (%62), Sarcotragus foetidus (%50) ve Tethya aurantium (%50) en yüksek frekans değerine sahip türlerdir. İstasyonlarda 4 familyaya ait toplam 11 delici (bioeroder) sünger türü tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde en fazla sünger türü (40 tür) 0?10 m derinlikler arasında tespit edildiği görülür. Ildır Körfezi?nde bulunan türlerin büyük çoğunluğunun (toplam tür sayının %55'i) Atlantik?Akdeniz orijinli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A number of benthic samples were collected at 16 stations of different depths (0-37 m) in 2011-2012 by scuba-diving and snorkelling in order to determine the taxonomical and ecological features of sponge species distributed in Ildır Bay. As a result of faunistic analysis of benthic samples, a total 44 species belonging 3 classis, 12 orders and 25 families were encountered, of which 12 species (Sycon elegans, Oscarella lobularis, Cliona janitrix, Volzia albicans, Dotona pulchella, Terpios gelatinosa, Siphonodictyom infestum, Delectona madreporica, Corticum candelabrum, Dercitus (Stoeba) plicatus, Phorbas tenacior and Ulosa stuposa). are new to the marine fauna of Turkey. In the study area, Cliona celata (94%), Aplysina aerophoba (88%), Spirastrella cunctatrix (88%), Chondrosia reniformis (75%), Chondrilla nucula (69%), Ircinia variabilis (69%), Cliona viridis (62%), Sarcotragus foetidus (%50) and Tethya aurantium (50%) were the highest frequency index values. A total of 11 boring (=bioeroder) sponge species belongin to 4 families were determined. The majority of sponge species (40 species) were encountered at the depth interval 0-10 m. The majority of species (55% of total number of species) found in Ildir Bay were the species of Atlanto?Mediterranean origin.