Preparation of metal nano-particles modified polypyrrole film electrodes and investigations of their electrocatalytic activity
Metal nanopartikül modifiye polipirol film elektrotların hazırlanması ve elektrokatalitik etkinliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 215950
  2. Yazar: ŞÜKRİYE ULUBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERYA DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Metal nanopartiküllerin karbon bazlı elektrotlar üzerinde elektrokimyasal yöntemlerle kontrollü bir şekilde oluşturulması ve olgunlaştırılması konusunda dikkate değer çalışmalar yapılmaktadır. Nanopartikül modifiye elektrot sistemleri elektrokatalitik elektrot tepkimelerinin izlenmesinde kullanılmakta ve prob mikroskop teknikler ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile karakterize edilmektedirler.Bu tez çalışmasında, öncelikle camımsı karbon elektrot yüzeyi elektrokimyasal teknikler kullanılarak polipirol ile modifiye edilmiş, sonra farklı metal nano partiküller (Cu, Pt and Au) polipirol modifiye camımsı karbon elektrot yüzeyine depolanmıştır. Elektrokimyasal ölçüm sistemi, birçok parametre (pH, pirol ve NaOH derişimi, döngü sayısı ve metal nanopartikül türü) içermektedir. Tüm elektrot yüzeyleri atomik kuvvet mikroskobu ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Karakterizasyona ilişkin çalışmalarla, polipirol filmin camımsı karbon elektrot yüzeyinde pürüzlü ve düzensiz polimer adacıkları şeklinde kaplandığı ve Cu nano partiküllerin ise polimer film kaplı camımsı karbon elektrot yüzeyine düzenli ve küçük boyutlu olacak şekilde elektrokimyasal biriktirildiği görülmüştür.Elektrokatalitik etkinlik dopamin, ürik asit ve karışımları için çalışılmıştır. Kararlılık ve tekrarlanabilirlik, doğrusallık ve duyarlılık gibi analitik parametreler incelenmiş ve belirtme sınırları dopamin ve ürik asit için sırasıyla 8.5 x 10-10 M and 8.0x10-10 M olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
An attempt has been made to control size and morphology of nanoparticles on carbon based electrode surface generating and growing by electrochemical technique. The nano particles modified electrode systems have been used to monitoring of electrocatalytic electrode reactions and characterized the electrode surface with probe microscopic techniques and electrochemical impedance spectroscopy.In this study, firstly, glassy carbon electrode surface was modified with polypyrrole by using electrochemical technique then various metal (Cu, Pt and Au) nano particles deposited on the polymer modified glassy carbon electrode surface. Several parameters (pH, pyrolle and NaOH concentration, cycles number for metal nano particels, and species of metal nano particles) were involved in the electrochemical measuring system. All electrode surfaces were characterized by atomic force microscopy and electrochemical impedance spectroscopy techniques. The characterization studies showed that, the surface morfology was offering more rougher and irragular round islands with polypyrrole film on the glassy carbon electrode surface and uniform small size and ragular round islands structure was getting by electrodeposited Cu nano particles on the polypyrrole film glassy carbon electrode. The electrocatalytical activity was studied for dopamine, uric acid and their mixtures. Analytical parameters such as stability and repeatability, linearity and sensitivity were studied and detection limits were calculated for dopamine and uric acid as 8.5 x 10-10 M and 8.0x10-10 M, respectively.