Hydrogeological investigations of Alashtar basin (West of İran)
- Tez No: 34266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KARAHANOĞLU NURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Khorramabad ' m (Bati Iran) kuzeyinde yer alan Alashtar 2 Ovasi 770 km 'İlk toplara drenaj alanına sahiptir. Garrin, Varkhash ve Mahab daflariyla çevrilen ova bir graben seklindedir. Havzada Mesozoik ve Paleozoik dönemlerine ait jeolojik birimler yer alır. Jura-Kretase yaslı kireçtasları havzanın büyük bir bölümünde yüzeylenir ve beslenme bölgesini oluşturur. Havzanın güneyinde marnlı kireçtasları geçirimsiz birimleri oluştururlar. Havzadaki ana akarsu olan Rahman Nehri, akis yukarı kesimlerinde yeralt isuyunu beslerken; akis aşağida yeraltisuyu ile 6 3 beslenir. Yıllik ortalama akım 120*10 m 'tür. Havza genelinde yeraltisuyu akımı tektonik süreksizliklerce kontrol edilir. Bütün karst kaynaklar! kireçtaşlarmın fay ve klriklarla kesildiği noktalardan boşalirlar. Çevresel izotop verileri kaynakların genellikle güncel yağışlardan ve farklı yükselt ilerdeki alanlardan beslendiğini göstermektedir. Havzadaki başlıca karst kaynaklar! arasında Zaz ve Chenare'nin yil boyunca iki farklı boşalim rejimine sahip olduğu; buna karşın, Amir ve Honam kaynaklarında tek bir boşalim rejiminin etkili olduğu belirlenmiştir.VI Kaynaklarda antropr o jenik kökenli kirlenme gözlenmektedir. Bununla birlikte, Kabudban kaynağında yer al t i suyunun jipsli birimlerle teması sonucunda doğal kirlenme olduğu saptanmışt ir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT 2 The Plain of Alashtar with a catchment area of 770km is located in the north east of ^horramabad (west of Iran). The Plain is in the form of a graben which has been surrounded by the relatively high mountains of Garrin, Varkhash, and Mahab. The geological formations belong to the Mesozoic and Cenozoic Era. The Jurassic-Cretaceous limestones cover most of the area and are considered as the major recharging units of the area. The alluvium is composed of cobble, sand, and clay. The maximum thickness of the alluvium occurs in the center of the plain (150 m. ). The mean annual discharge of the wells is 15 MOL The groundwater flow is in the direction the Kahman River. The main stream in the area is the Kahman River which at the upstream recharges the groundwater aquifer, and at the downstream is being recharged by the groundwater. The mean 6 annual discharge of the River is about 120*10. There is a strong structural control over the groundwater flow throughout the basin. All the karstic springs emerge at the intersection of the lineaments. Isotope data indicate that the springs are fed by recent precipitation and falling at different altitudes. The springs of Zaz and Chenare show two flow regimes while the Amir and Honam springs display simple flow regime.IV The springs show no sign of antropogenic pollution while natural contamination due to extensive gypsum dissolution is observed in Kabudban spring.