İç Anadolu Bölgesi Çavuşçu, Akşehir, Eber ve Karamuk gölleri rotatoria faunasının taksonomik ve ekolojik açıdan değerlendirilmesi
Taxonomic and ecological studies on rotatoria in Çavuşçu, Akşehir, Eber and Karamuk lakes in central Anatolia
  1. Tez No: 34265
  2. Yazar: NURAY EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada ötrofik karakterde olan Akşehir, Eber ve Karamuk Gölleri ile, Oligotrofik karakterde olan Çavuşcu Gölü'nün Rotifera faunası ve dominant Cladocera, Copepoda türleri tesbit edilmiştir. Göllerde tesbit edilen Rotifera türlerinin tür, cins, takım ve familya anahtarları düzenlenerek, çizimleri verilmiş, Cladocera ve Copepoda'nın ise yalnızca tür listesi verilmiştir. Göllerde ayrıca, Rotifera türlerinin ve baskın Cladocera, Copepoda türlerinin mevsimlere göre populasyon yoğunluk değişimleri ortaya konmuştur. Araştırma yapılan bu göllerde, toplam 88 Rotifera türü tespit edilmiş olup, bunların 22 tanesi Türkiye için yeni kayıttır.Göllerde Ötrofikasyon düzeyine bağlı olarak, türlerin bileşimi değişiklik göstermiştir. Karamuk Gölü'nde tür sayısı fazla, ancak yoğunlukları düşük, Eber ve Akşehir Gölleri'nde tür sayısı nisbeten daha az ancak populasyon yoğunluklarının daha fazla olduğu, Çavuşcu Gölü'nde ise oligotrofi indikatörü olan türlerin (Kellicottia longispina, Conochilus, Notholca ) yaygın olduğu dikkat çekmiştir. Araştırma sonucunda, Çavuşcu Gölü'nün Oligo-mesotrofik özellikte olduğu ve genellikle oligotrofik sularda yaygın olan türlere rastlanırken, diğer göllerde, daha önce yapılmış olan çalışmalar ile karşılaştırıldığında ötrofikasyon ve kirliliğin gittikçe artış gösterdiği, bunun da tür bileşimi ve çeşitliliği üzerine olumsuz etkileri olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the fauna of Rotifera and the dominant species belonging to Cladocera and Copepoda were determined in Akşehir, Eber and Karamuk lakes which having eutrophic characters, and Çavuşcu that is an oligotrophic lake. The keys to the species of Rotifera were given and the figures of its species were drawn. Also the species belonging to Cladocera and Copepoda were listed. In these lakes the seasonal changes of population density and biomass of Rotifera and the dominant species of Cladocera, Copepoda were also found out. There are 88 species belonging to the class Rotifera; in these lakes 22 of them are new records for Turkish Fauna. The composition of the species living in these lakes were changed according to their eutrophication level of these lakes, it is also found that the species number of Karamuk lake were higher than the others, but their seasonal abundance were lower than being in Akşehir and Eber lakes. Presence of Kellicottia longispina, Conochilus and Notholca show out that Çavuşcu lake have oligomesotrophic characters. The result of this study with the recent findings of the other researches, show that the pollution and eutrophication gradually increase in these lakes (except Çavuşcu lake). This situation effects negativelly the diversity and the composition of the species living in these lakes.